"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Buna adalet mi diyeceğiz

MALUMUNUZ, yeni öğretmen atamalarının eli kulağında. 30 bin eğitmen daha Milli Eğitim camiasına dahil olacak. Genç ve istekli öğretmenleri öğrencileriyle buluşturmak gerçekten de övgüyü hak ediyor ancak;

- Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve bunun en belirgin özelliklerinden biri devlet faaliyetlerinin belirliliğidir. Yönetilenler önceden bilir ya da öngörür devletinin eylem ve işlemlerini. Kendini bu bakımdan emniyette hisseder.
- Anayasamızın eşitlik ilkesini gözetme ve devletin sosyal adalet/barışı tesis etme görevi de vardır. Yine bireyler bu sayede aidiyet hissi duyarlar, kendilerini güvende hissederler.
Bu iki temelden hareketle 1 Haziran’da yapılacak atamaları gözden geçirirsek acaba siz ne düşünürsünüz? MEB açıklama yapıyor ve her yıl Ağustos ayında tek bir atamanın olacağını bildiriyor. Tercihler bu açıklama doğrultusunda yapılıyor, yeni adaylar sınava bu açıklama doğrultusunda hazırlanıyor. Bir bakıyoruz bakanlık fikir değiştiriyor ve 2011 KPSS’den 38 gün önce bir önceki yılın puanlarına göre atama yapma kararı alıyor. Bunu yaparken de önceden açıklamış olduğu 2011 öğretmen atamasının, sözü verilen sayıda ve tarihte yapılacağına ilişkin güvence vermiyor.
Şimdi siz Eğitim Fakültesi son sınıf öğrencisi olsanız ne yaparsınız?
İki adım sonrasını göremeyecek kadar sisli bir ortamda yaşamak ister misiniz?
Güvenilirliği kalmamış bir ÖSYM ve onun yaptığı sınavlara zaten şaibeyle bakarken; yerleştirme işlemleri hakkında ne düşünürsünüz?
En azından yeni başvuruları almadan atamaları yapın ki gereksiz yere millet para verip başvuru yapmasın.
Tamer YİYİT

Ertesi gün iade yapılmazmış!..

‘ANNELER Günü’ hediyesi olarak geçen Cumartesi akşam 21.30’da Etlik Antares AVM’deki Saat&Saat firmasından saat aldım. Ürünü eşimle beraber açtığımızda eşim saati istemediğini ayrıca saatin çalışmadığını söyledi. Saati tekrar kontrol ettiğimde çalışmadığını fark ettim.
Ertesi gün iade için mağazaya gittiğimde ‘saatin ancak aynı gün içerisinde değiştirilebileceğini bu yüzden iade alamayacaklarını’ söylediler. Görevli kişiye saatin çalışmadığını söylediğimde ise ‘saatin pili bitmiştir’ diyerek pili değiştirdiler. ‘Ben aynı gün saati nasıl getirebilirim? Zaten 21.39’da alışveriş yaptım, AVM 22.00’de kapanıyor’ dediğimde ise görevli ertesi gün cep telefonumdan arayarak bilgi verebileceklerini söyledi. Pazartesi beni arayarak ‘ürünü iade olarak alamayacaklarını’ söylediler.
Anneler Günü’nden bir gün önce aldığım hediyeyi ertesi gün iade etmek istememden daha doğal ne olabilir ki?
Orhan BAYRAM
(orbayram@gmail.com)


Lambalar sönmüyor

ÜMİTKÖY Toyko sitesinde iş yerim var. Geçen Perşembe gününden bu güne 2510, 2529, 2541, 2542 sokaklardaki aydınlatma lambaları gece ve gündüz sürekli yanıyor. Defalarca Alo 186’yı aradım, mail attım ancak hala yapılmadı.
Bu aydınlatmaların parası bizlerin cebinden çıkıyor.
Ama bir görevli gelip de şalteri kapatmıyor. Hatta sizi gazeteye vereceğim dememe rağmen ki; çayyolum.com haber sitesinde de yayınladım ama ne yazık ki halen lambalar yanıyor ve işin garip tarafı direklerin çoğunun alt kapakları açık ve buradan kablolar sarkıyor ve tehlike arz ediyor.
Mehmet GÜRER /
Çayyolu Haber


KISA... KISA...KISA...

- ‘ZOR Zamanlarda İktisat II Sempozyumu’ 12-13 Mayıs tarihlerinde Beytepe Hacettepe Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nde yapılacak. (www.quovadis.hacettepe.edu.tr)
- ODTÜ öğrencileri ve mezunlarının başlattığı ilköğretim okulu yaptırma projesi ‘Okula Yüz Verin’ (100 TL’ye Okul) kampanyası için yapılacak Erkan Oğur-İsmail Hakkı Demircioğlu konseri bugün 20.00’de ODTÜ KKM Kemal Kurdaş Salonu’nda yapılacak.
- DİL Derneği’nin düzenlediği ‘Dil-Ekin Söyleşileri’nin 26 Mayıs 18.00’de yapılacak.
X