GAZİANTEP HABERLERİ

Bulgurun faydaları festivalde anlatılacak

DHA
31.03.2016 - 15:04Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, mayıs ayı içerisinde Gaziantep'te düzenlenecek olan 'Bulgur Festivalinde', Anadolu mutfağının vazgeçilmezi bulguru sağlıklı ve güvenilir ürün olma özelliğiyle tanıtmak istediklerini ifade etti.

Gaziantep Ticaret Borsası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi, Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu ve Bulgur Sanayicileri Derneği işbirliğiyle bu yıl mayıs ayı içerisinde ilki düzenlenecek olan 'Bulgur Festivali' öncesi sektör temsilcileri istişare toplantısında bir araya geldi.

Bulgur festivalinin ürünün tanıtımı için üreticilere önemli bir fırsat sağlayacağını belirten Borsa Başkanı Tiryakioğlu, Anadolu'nun bilinen en eski gıdalarından biri olan bulgurun son yıllarda önemli bir ihracat potansiyeli yakaladığını ve bunun mutlaka en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiği söyledi. Türkiye'nin dünyanın en büyük bulgur tedarikçisi ülkelerinden biri olduğunu kaydeden Tiryakioğlu, “ Bulgur sanayimiz son yıllarda özellikle teknoloji bakımından önemli bir atılım gösterdi. Üretim ve ihracat miktarıyla da iyi bir konuma sahibiz. Ürünümüzün hedef pazarlarda daha etkin yer alabilmesi için daha fazla sektörel işbirliğine ve tanıtıma ihtiyacımız var. Bunu da ancak tüm üreticilerin bir araya geldiği iç tüketimi de artıracak böylesi festivaller ve uluslararası fuarlarla sağlayabiliriz" dedi.

Bulgurun insan sağlığı açısından son derece sağlıklı bir besin kaynağı olmasının yanı sıra kolay hazırlanabilir ve uzun süre muhafaza edilebilir özelliklerinden dolayı son yıllarda gözde bir tüketim malzemesi haline geldiğini vurgulayan Tiryakioğlu, şunları söyledi:

"Dünya nüfusu her geçen gün artmakta ve sağlıklı besin kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyulmakta. Besin değerinin yüksekliği, uygun fiyatı ve en zor şartlarda bile stoklanabilir özelliği taşımasından dolayı bulgur bugün tüm bu ihtiyaçlara cevap verecek yegâne gıdaların başında gelmekte. Özellikle pratik yemek hazırlamaya ve besleyici özelliğe önem veren pazarlar bulgurumuz için önemli ihracat fırsatları oluşturuyor. Türkiye'nin çeşitli illerinden gelecek üreticilerimizin katılımıyla yapılacak olan Festivalde geleneksel bulgur yemekleri tüm stantlarda yapılarak yerli ve yabancı misafirlere ikram edilecek. Bunun yanı sıra bulgurun insan sağlığı açısından taşıdığı öneme dikkat çekecek etkinliklerin ise özellikle üzerinde durulacak."

Tiryakioğlu, festivalin ayrıca Dünya Gastronomi Kentleri arasında yer alan Gaziantep'in geleneksel bulgur yemeklerinin tanıtılması açsısından da fayda sağlayacağını sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Bulgurun faydaları festivalde anlatılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 15 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bulgurun faydaları festivalde anlatılacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı