Ege Haberleri

  Bulgun’dan önce rest sonra destek

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  20.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir İl Yönetimi ve partililer, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan adaylığında uzlaşmasına karşın, Kılıçdaroğlu üzerinden parti içi siyaset yarışı başladı.

  Kılıçdaroğlu’na destek komitesi kuran İl YÖnetimi eski yöneticileri Kılıçdaroğlu’na desteklerini açıkladı. İl Başkanı Ekrem Bulgun ise İl Başkanları Bildirgesi’nde yanlış anlaşıldığını Baykal’ın aday olmayacağının kesinleşmesi nedeniyle Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini açıkladı, “Benim, Kılıçdaroğlu’na karşı Baykal’ı desteklemem mümkün değildi. Çünkü, Baykal aday değildi. Örgütün de istediği tek aday Kılıçdaroğlu’ydu” dedi.
  HAREKETLİ GERGİN GÜN
  CHP İzmir İl Merkezi hareketli ve gergin bir gün yaşadı. Önce kendilerine “Kılıçdaroğlu Destek Komitesi” adını veren İl Yönetimi eski yöneticilerinin başını çektiği aralarında İl Genel Meclisi, belediye meclis üyelerinin de bulunduğu 200’e yakın partili basın açıklaması yaptı. İl Toplantı salonunda yapılan açıklamayı İl Eski Yönetim Kurulu Üyesi Serdal Sandal okudu. Sandal, Kılıçdaroğlu’nun adaylığının halk tarafından uzun zamandır beklendiğini, hedefi iktidar olan CHP’de heyecan yarattığını söyledi. Referadum ve seçimi hatırlatan Sandal önümüzdeki seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi iktidar yapacağına inandıklarını dile getirdi. Açıklamanlın ardından salonu dolduran partililer önce alkış daha sonra elele tutuşarak Kılıçdaroğlu’ne destek verdi.
  CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ankara’da İl Başkanları toplantısında “Baykal geri dönsün” çağrısı yaptığı ve Kılıçdaroğlu’na destek listesine imza atmadığı öne sürülen Bulgun, yanlış anlaşılıdığını söyledi.
  İZMİR DESTEK VERECEK
  Bulgun, Baykal’ın toplantı başlamadan önce mesaj göndererek, “Kavga etmeden Kurultay’ı bitirin. Ben geri gelmiyorum” dediğine dikkat çekti. Baykal’ın geri gelmeyeceğinin İl Başkanları toplantısı öncesi belli olduğunu dile getiren Bulgun, “Ben de toplantıda İzmir’de ilçe başkanlarıyla yaptığımız son toplantıda oy çokluğuyla verilen ‘Baykal geri gelmiyorsa, Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz’ kararımızı açıkladım. Kılıçdaroğlu’nun da Baykal’ın düşüncesini almasını istedim. Ancak, toplantı sonrası hazırlanan bildiride Baykal’ın bir daha geri dönmesinin istenmediği, geri gelmemesi gerektiği yönünde bir cümle yeraldı. Ben buna gerek olmadığını, zaten Baykal’ın aday olmayacağını söyledim. Bu cümlenin çıkarılmasını istedim. Çıkartmadıkları için de imza atmadım. Benim, Kılıçdaroğlu’na karşı Baykal’ı desteklemem mümkün değildi. Çünkü, Baykal aday değildi. Örgütün de istediği tek aday Kılıçdaroğlu’ydu” dedi.
  Bulgun, eski il yöneticilerinin yaptığı açıklamaya saygı duyduğunu ancak asıl olanın oy verecek Kurultay delegelerinin kararı olduğunu söyledi. Kurultay öncesi cuma günü delegeleri Ankara’da biraraya toplayacağını ve Kılıçdaroğlu’na oy verecekleri ve vermeyecekleri soracağını belirten Bulgun “Kılıçdaroğlu’na desteğimizi orada belirteceğiz. Tahmin ediyorum ki oybirliğiyle İzmir delegeleri Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı’na destek verecek. Bunda şüphe yoktur. 40 senedir Baykal’la politika yapan insanım. Şu anda bile ‘Deniz Baykal’ diye bağırabilirim. Ama kendi fikrimi kendime sakladım. İçeride örgütün fikrini söyledim” dedi.  Bulgun, istifasının söskonusu olmadığını söyledi.

  Bulgun’a istifa çağrısı
  CHP Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermeyen dört il başkanından biri olan CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun’a sosyal paylaşım sitesi facebook’tan istifa çağrısı yapıldı. Nevres Gökçe Koparan, ‘CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun istifa!’ adlı grup kurarak, “Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyip, gidip de Deniz Baykal’ı geri getirmek isteyen, Izmir e ve Izmirli’ye yakışmayan CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun’u istifaya davet ediyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı