MANİSA HABERLERİ

Bulgaristanlı Gençlerden Büyükşehir’e Ziyaret

IHA
04.09.2015 - 18:12Son Güncelleme :

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN VEKİLİ ZİYA ELMALI, BULGARİSTAN’DA YAŞAYAN TÜRK GENÇLERİNİ AĞIRLADI.

IHA

Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ziya Elmalı, Bulgaristan’da yaşayan Türk gençlerini ağırladı.
Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ziya Elmalı, Bulgaristan’da yaşayan Türk gençlerini makamında ağırladı. Ziyarette, Büyükşehir Belediyesi Halk Eğitim Şube Müdürü Ergun Aksoy ile Manisa Bal-Göç Derneği Başkanı Mustafa Kader, öğrenciler ve öğretmenler de hazır bulundu. Düzenledikleri Türkiye gezisinde Manisa’yı da görme fırsatı bulan 30 kişilik heyet, Manisa’nın tarihi yerlerini de görme fırsatı bulacak. Bulgaristanlı Türk Gençlerini, Büyükşehir Belediyesi’nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Vekili Ziya Elmalı, kendi kültürünü dışarıdan gelerek, öğrenmek ve tanımak isteyen gençlere, sürekli mücadele halinde olmalarını ve en önemlisi anadilleri olan Türkçe’ye sahip çıkmaları gerektiğini belirtti. Kendi dil ve kültürlerini yeterince tanımayan gençlerin Manisa gibi tarih dokusu yüksek olan bir şehirde bulunmasının ecdatlarını tanımaları açısından çok büyük faydası olacağını dile getiren Elmalı, Türk gençleri ile tek tek tanışma fırsatı da buldu.
TÜRK OLMAK ONUR VE GURUR VERİCİDİR
Tek tek söz alan misafirlerini dinleyen ve istekleri, talepleri varsa ellerinden geleni yapacaklarını belirten Başkan Vekili Ziya Elmalı, gençlerin Bulgaristan’da Türk olmalarından kaynaklanan birtakım sorunları dile getirmesi üzerine, “Biz bu topraklarda her kesimden milleti hep kabul ettik. Birlikte yaşamanın getirdiği hiçbir sorun yok. Sizlerin bu tür problemlerle karşılaşmanız çok üzücü bir durumdur. Sizler üniversite hayatınızdan sonra siyasette de rol almalı ve sesinizi duyurmalısınız. Türk olmak onur ve gurur verici bir durumdur” diye konuştu.
Bulgaristan’daki eğitim sistemi nedeniyle Türk azınlık mensubu öğrencilerin kendi dil ve kültürlerini yeterince tanıyamadığını belirten Manisa Bal-Göç Derneği Başkanı Mustafa Kader, bu tür gezilerin en büyük amacının, Gençlerin, Türk Kültürüne aidiyet duygusu kazanabilmelerine katkı sağlamak olacağını dile getirdi. Gençlerin ülkelerinde Türk Dili ve Kültürünün birer gönüllüsü olmaları konusunda da çalışmaların yapılabileceğini belirten Kader, Gençlerin en önemli görevlerinin, büyük bir medeniyetin mensubu olduklarının bilincine varmaları, Bulgaristan ile olan sosyal, kültürel bağları geliştirmeyi ve en önemlisi Türkiye’nin imajını burada güçlendirmek olacağını belirtti.
TÜRKÇEYİ ÖĞRENMEK İSTİYORUZ
Türkiye gezisinin anadilleri olan Türkçe’yi öğrenme açısından çok büyük bir fırsat olduğunu belirten Bulgaristanlı gençler, ziyaret gerçekleştirecekleri Bursa’da 5 günlük bir kurs göreceklerini ifade ettiler. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ziya Elmalı, gençlerin kendi dillerine bu kadar istekli olmasından dolayı büyük gurur duyduğunu ve hep birlikte Türkçe ve Türk Kültürüne dünya üzerinde yaşayan tüm Türklerin sahip çıkması gerektiğini dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi Halk Eğitim Şube Müdürü Ergun Aksoy ise kendisinin de Bulgaristan göçmeni olduğunu dile getirerek, “Türk genci mücadelecidir. Dilimizi ve kültürümüzü öğrenmek için yılmadan, yorulmadan çalışın” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Bulgaristanlı Gençlerden Büyükşehir’e Ziyaret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2015 tarihinde saat 18 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bulgaristanlı Gençlerden Büyükşehir’e Ziyaret haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Şubat 2018, Salı
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  07:48
 • Öğle
  13:30
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  19:00
 • Yatsı
  20:16
Sayfa Başı