Gündem Haberleri

  Bulgaristan'ın önceliği savunma kalkanı

  A.A.
  28.05.2011 - 17:15 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, "Bizim önceliğimiz füze savunma kalkanı alanına girmektir" dedi.

  NATO Parlamenter Asamblesi'nin ilkbahar toplantısı Bulgaristan Parlamentosunun ev sahipliğinde Varna kentinde bugün başladı.

  Toplantının açılışını yapan Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mladenov, basında çıkan bazı iddialara rağmen, füze kalkanı projesi çerçevesinde Bulgaristan'ın Botev dağına radar sisteminin bazı unsurlarının konuşlandırılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

  Bu yönde herhangi bir görüşmenin yapılmadığını belirten Mladenov, "Bulgaristan da sistemin inşa çalışmalarına aktif katılacak, ancak bu sistemin hangi unsurlarının topraklarımızda konuşlandırılacağı konusunda somut bir şey söylemek için daha erkendir. Bizim önceliğimiz füze savunma kalkanı alanına girmektir" diye konuştu.

  Mladenov, sistemin Rusya ve diğer ülkelerle birlikte geliştirileceğini söyledi.

  NATO'nun özellikle Karadeniz Bölgesi ülkeleri ile yaptığı işbirliğinde aktif olması gerektiğini ifade eden Mladenov, "Avrupa Birliği Batı Balkanlar'daki ülkelerin katılımı olmadan bütünlük sağlayamaz. Bölge ülkelerin reform çalışmaları için NATO üyeliği de büyük önem taşıyor" dedi.

  "ARAP BAHARI"
  Konuşmasında, "Arap baharı" olarak adlandırılan Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki demokratikleşme sürecine de değinen Mladenov, bölge ülkelerine demokratik sistem olşturma şansı verilmesi gerektiğini söyledi. Mladenov, bu sürece Avrupa Birliği'nin çok büyük katkıda bulanbileceğini bildirdi.

  Libya'daki durumunun ciddiyetini korduğunu da söyleyen Mladenov, "Libya'da Kaddafi'nin dışında siyasi çözüm aranmalıdır" dedi.

  NATO Parlamenter Aamblesi Toplantısına Asamblenin Türkiye grubundan Başkan Vahit Erdem, Başkan Vekili Yahya Doğan, Karabük milletvekili Mehmet Ceylan, İstanbul milletvekili Edibe Sözen, Çankırı milletvekilli Suat Kınıklıoğlu, Balıkesir milletvekili Hüseyin Pazarcı, Tekirdağ milletvekili Enis Tütüncü, Adana milletvekili Kürşat Atılgan ve Bursa milletvekili Hamit Homriş katılıyor.

  Varna kentinde 30 Mayıs'a kadar sürecek toplantının ilk iki gününde, "Siyasi İlişkiler" "Savunma ve Güvenlik", "Bilim ve Teknolojiler", "Sivil Güvenlik" ve "Ekonomi Güvenliği" komisyonları kendi alanlarındaki konuları tartışacaklar.

  Toplantının son gününde ise NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in Parlamenter Asamblesi üyelerine hitaben konuşma yapması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı