Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bulgaristan'da kuş gribi şüphesi

  Hürriyet Haber
  19 Şubat 2006 - 22:39Son Güncelleme : 19 Şubat 2006 - 22:48

  Filibe Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü'nde kuş gribi şüphesiyle gözlem altına alınan ve ismi açıklanmayan 28 yaşındaki kadının Filibe'de bir piliç üretim tesisinde çalıştığı bildirildi. Doktorlar genç kadının H5N1 virüsünün yol açtığı kuş gribi hastalığının belirtilerinden ziyade zatürree belirtileri gösterdiğini ve ilk kan testlerinin olumsuz çıktığını ifade ederek, kesin teşhisin Sofya Merkez Laboratuvarı'nda yapılacak ikinci analizden sonra konulacağını açıkladılar.

  Bulgaristan'da önceki gün bir kişi daha kuş gribi şüphesiyle Hasköy devlet hastanesinde gözlem altına alınmıştı. Her iki hastanın da kuş gribi olup olmadığı Sofya'da yapılacak ikinci kan testleri raporlarıyla belirlenecek.

  Bu arada Başbakan Sergey Stanişev, Avrupa Veterinerlik Komitesi'nin kuş gribi tehlikesinin giderilmesi yönünde yaptığı tavsiyelerin yüzde 90'ının Bulgaristan tarafından yerine getirildiğini açıkladı.

  Stanişev yaklaşık 20 gün önce kuş gribi vakasının tespit edildiği Şabla gölünde incelemelerde bulundu. Stanişev burada yaptığı açıklamada, kuş gribi virüsünün insanlara bulaşması yönünde somut bir tehlike olmadığını belirterek, “Ayrıca Bulgaristan topraklarında bugüne kadar kuş gribinin evcil kanatlılara bulaştığı bir vaka tespit edilmemiştir. Biz her türlü tedbiri aldık ve almaya da devam edeceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı