Dünya Haberleri

  Bulgaristan'da ilk resmi kuş gribi vakası

  (a.a.)
  03.02.2006 - 21:47 | Son Güncelleme:

  Romanya, Türkiye ve Yunanistan'ın ardından Bulgaristan'da da ilk kuş gribi vakası resmen belirlendi.

  Tarım ve Orman Bakanı Nihat Kabil, Vidin bölgesinde Tuna nehrinde 4 gün önce ölü olarak bulunan kuğuda H5 tipi kuş gribi virüsü tespit edildiğini açıkladı.

  Kuğudan alınan örneklerin İngiltere'de Avrupa Komisyonu'nun yetkili laboratuvarına gönderildiğini de belirten Kabil, “Kesin sonuç oradan gelecek raporla ortaya çıkacak. Ancak bizim laboratuvarlarda yapılan incelemelerde H5 virüsünü tespit ettik” dedi.

  Tespit edilen virüsün insanlara da bulaşan öldürücü “H5N1” türünden olmadığını da belirten Kabil, bu duruma rağmen salgın tehlikesinin ortaya çıkmaması için her türlü önlemin alındığını söyledi. Kabil, ölü kuğunun bulunduğu bölgede Tarım Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı uzmanlarının araştırmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

  ENDONEZYA'DA 15. ÖLÜM

  Endonezya'da ölen 15 yaşındaki bir erkek çocuğunda yapılan tıbbi testlerde kuş gribi virüsüne rastlandı.

  Endonezya Sağlık Bakanlığı yetkilisi, yerel laboratuvarlarda yapılan test sonuçlarının, Bandung kentinde 1 Şubat'ta ölen 15 yaşındaki erkek çocuğunda kuş gribi virüsünün bulunduğunu gösterdiğini belirtti.

  Ölen çocuğun kan örneklerinin kesin tanı için Hong Kong'daki Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) laboratuvarına gönderildiğini kaydeden yetkili, DSÖ tarafından doğrulanması durumunda Endonezya'da kuş gribi nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının resmen 15'e çıkacağını ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı