Dünya Haberleri

  Bulgaristan'da cumhurbaşkanını görevden alma girişimi

  A.A.
  12.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan'da Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile Başbakan Boyko Borisov arasındaki görüş ayrılığının yol açtığı gerginlik, azınlık hükümetine parlamentoda destek veren sağ partilerin, cumhurbaşkanının görevden alınması yönünde girişimde bulunması üzerine siyasi krize dönüştü.

  Borisov'un kurduğu azınlık hükümetine dışarıdan destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA ve eski başbakanlardan İvan Kostov'un lideri olduğu "Güçlü Bulgaristan için Demokratlar" (DSB) partileri ile iktidardaki GERB partisi, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un görevinden alınması için ortak teklif hazırlıyor.

  Teklifin gerekçelerinin belirlenmesi için üç parti arasında görüşmeler sürerken, Başbakan Boyko Borisov bugün yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanının görevden alınmasının "mantıklı" olacağını söyledi. Borisov, "Teklifi destekleyeceğiz. Hükümetimizi destekleyen partiler, bizim için bu cumhurbaşkanından daha değerlidir" diye konuştu.
  Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile Başbakan Boyko Borisov arasındaki gerginlik, hükümetin, 5 Temmuzda yapılan genel seçimlerde sorumlu oldukları ülkelerde "oy kullanma ve sonrasındaki işlemler sırasında usulsüzlük yapılmasına göz yumdukları" gerekçesiyle Ankara ve Washington büyükelçilerini görevden almak istemesiyle başladı. Bakanlar kurulunun iki büyükelçinin görevden alınması için hazırladığı kararname, Pırvanov tarafından "kesin kanıt bulunmadığı" gerekçesiyle veto edildi.

  Pırvanov'un, başbakanlık yaptığı dönemde bazı istihbarat raporlarını kaybettiği suçlamasıyla dokunulmazlığı kaldırılan eski Başbakan Sergey Stanişev'e destek vererek bu konuda hükümeti eleştirmesi üzerine de gerginlik iyice tırmandı.

  Başbakan Borisov, cumhurbaşkanını "yargıya müdahale etmek" ve "eski hükümetin yolsuzluklarını kapatmaya çalışmakla" suçladı.

  Bu tartışmaların ardından, Pırvanov'un görevden alınması için girişimler başladı. Bulgaristan anayasasına göre cumhurbaşkanının görevden alınabilmesi için teklifin 240 sandalyeli parlamentoda en az 160 oyla kabul edilmesi ve anayasa mahkemesinin teklifin gerekçelerini anayasaya uygun bulup onaylaması gerekiyor.

  Azınlık hükümetini destekleyen partilerin toplam 162 sandalyeye sahip olmalarından dolayı, Pırvanov'un görevden alınması için hazırlanacak teklifin parlamentoda kabul edilmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı