Gündem Haberleri

  Bulgaristan'da atama isyanı

  Hürriyet Planet
  15.06.2013 - 18:16 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu HÖH Partisi Milletvekili Delyan Peevski'nin, ulusal güvenlik biriminin başına getirilmesinin yankıları sürüyor. Annesine ait tartışmalı medya grubunun gölge patronu olarak bilinen Peevski, protesto gösterileri ve sert tepkilerin ardından görevini bırakmaya hazır olduğunu açıkladı.

  Sürpriz atama kararının dün başkent Sofya’da yaklaşık 10 bin kişi tarafından protesto edildiği Bulgaristan’da, çiçeği burnunda Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) Genel Müdürü Peevski bugün istifa sinyali verdi.

  GÖSTERİLERDEN KARELER

  Peevski basına yolladığı mektupta, “DANS müdürü olarak görevimi yerine getirmeye hazırım ancak atamamı iptal edecek bir parlamento kararını da kabul ederim” ifadesini kullandı.

  Anadolu Ajansı’nın haberine göre, 33 yaşındaki Peevski, “Bu karar, benim, Başbakan Plamen Oreşarski, Bulgaristan Sosyalist Partisi lideri Sergey Stanişev ve HÖH lideri Lütvi Mestan ile aldığımız ortak toplumsal sorumluluğun yanıtıdır” dedi.

  Atama kararını halen imzalamadığını belirten Peevski, eski iktidarın, ortaya çıkarılabilecek suçlarından korktuğunu öne sürdü. Peevski, haksız olarak suçlandığını ve toplum önündeki otoritesinin zedelendiğini ifade etti.

  Peevski, Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) iktidar ortağı olmasıyla sonuçlanan 12 Mayıs seçimlerinin ardından tekrar parlamentoya girmişti.

  Bulgaristanda atama isyanı

  Atama kararını protesto eden Bulgarlar, dün Sofya'daki hükümet binaları önünde gösteri düzenledi.

  ESKİ HÜKÜMETİN ALEYHİNE DÖNMÜŞTÜ

  Bulgaristan’da oligarşi kökenli olduğu bilinen, son derece varlıklı bir kişi olarak tanınan Peevski’nin, annesi Irena Krasteva’ya ait medya kuruluşlarını da geri plandan idare ettiği belirtiliyor.

  Peevski ve ailesine ait medya organları yaklaşık dört yıl süreyle eski Başbakan Boyko Borisov’un hükümetine destek vermişti. Ülkede 12 Mayıs’ta yapılan erken seçim öncesi Peevski'nin sahip olduğu kuruluşlar, aniden Borisov ve çevresine karşı dönmüştü.
      
  Söz konusu atama, Cumhurbaşkanı Rosen Pyevneliev’in de tepkisine neden olmuştu. Peevski’nin atanmasından dolayı büyük bir hayal kırıklığına uğradığını açıklayan Plevneliev, Oreşarski hükümetine verdiği desteği geri çekerek, Peevski’nin atanması ile ilgili Milli Güvenlik Kurulu’nu toplantıya çağırmıştı.

  Atama prosedürünün şeffaflık ilkesine aykırı olduğunu belirten Plevneliev, “Bu atama devlete kalıcı olumsuz etki yaratacak. Vatandaşlar bu kişiye güvenmek zorunda. Suç eylemleri sınır tanımaz ve DANS’ın müdürü yabancı ortaklarımızın güvenine sahip değilse, mücadelede sonuç da alınamaz” demişti.

  Bulgaristanda atama isyanı

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı