EDİRNE HABERLERİ

Bulgaristan-türkmenistan Ticaret Ve Sanayi Odası’ndan ETSO’ya Ziyaret

IHA
14.10.2015 - 16:55Son Güncelleme :

Bulgaristan- Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Daniel Delchev, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Meclis Başkanı Mehmet Eren'i ziyaret etti.

IHA

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da faaliyetlerini yürüten Bulgaristan-Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Daniel Delchev, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren ile Edirne’de ki işbirliği olanaklarını görüştü.
Bulgaristan-Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Delchev iki ülke işadamları arasında köprü olduklarını, iki ülke işadamlarına iş ortaklıkları için partnerler bulduklarını ve yapılan işbirliklerinde firmalar arasında ülkelerin mevzuatlarından kaynaklanan sorunları çözdüklerini ifade etti.
Delchev,Türkmenistan firmalarının Avrupa pazarına ulaşmak için Bulgaristan’ı Avrupa’ya açılan kapı olarak gördükleri gibi, Türkmenistan’ın komşu ülkelerine göre daha refah ve ekonomisi daha gelişmiş bir ülke olmasından dolayı Bulgaristan firmalarının da Türkmenistan’ı Asya pazarına açılan bir kapı olarak gördüklerini belirtti. Türkmenistan’da yatırım imkanları hakkında bilgi veren Daniel Delchev alt yapı, telekomünikasyon, inşaat, inşaat, ulaştırma, bilgi teknolojileri sektörlerinde yatırım imkanları olduğunu söyleyerek, Türkmenistan’da inşaat sektöründe Türk firmalarının çoğunlukta olduğunun altını çizdi ve “Türkmenistan’da ki inşaat sektörünün yüzde 60’ı Türk firmalar tarafından yönetiliyor. Türkmenistan’da serbest yatırım yapılabilir” diye konuştu.
Bir süre önce Sofya’da düzenlenen bir organizasyona katılmak için Sofya’ya giden ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren’in Bulgaristan-Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’na yaptığı ziyaretinin ardından Edirneli iş adamları ile işbirliğini programlarına aldıklarını da söyleyen Delchev Türkmenistan-Bulgaristan-Türkiye’deki işadamları arasında işbirliğini oluşturmak için çalışmalar yapmak istediklerini ve bu konuyla ilgilide Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile proje ve çalışmalar yürütmek istediklerini söyleyerek, “İş adamlarımızın birlikte çalışacağına inanıyorum” dedi.
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne ekonomisi hakkında bilgi vererek, Edirneli işadamlarının Bulgaristan da ki işadamları ile işbirliği içinde olduklarını söyledi. Zıpkınkurt, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak iki ülke işbirliğini en seviyede tutmak için proje ve çalışmalar yaptıklarının da altını çizerek, “Üç ülke işadamlarının işbirliği ortamını ve zeminini oluşturmak için yapılması gereken çalışmalara destek vermeye hazırız. İşadamlarımıza uygun işbirliği zemini oluşturmak içinde karşılıklı görüşmelerde bulunarak iş forumları yapabiliriz” diye konuştu.
Görüşmenin ardından üyeler arası işbirliği platformu oluşturmak, işbirliğini teşvik etmek, ve karşılıklı organizasyon yapmak üzere işbirliği protokolü imzalandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Bulgaristan-türkmenistan Ticaret Ve Sanayi Odası’ndan ETSO’ya Ziyaret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ekim 2015 tarihinde saat 16 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bulgaristan-türkmenistan Ticaret Ve Sanayi Odası’ndan ETSO’ya Ziyaret haberi güncellenecektir.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   13:10
  • İkindi
   16:12
  • Akşam
   18:38
  • Yatsı
   20:08
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı