Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bulgaristan-Türkiye sınırında Charlie Hebdo gözaltısı

  AA
  13 Ocak 2015 - 10:45Son Güncelleme : 13 Ocak 2015 - 12:32

  Fransa'nın başkenti Paris'te Charlie Hebdo dergisinin ofisinde 12 kişiyi öldüren Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin suç ortağı olduğu iddia edilen Fransa vatandaşı bir kişi Bulgaristan'da gözaltına alındı.

  Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nun (BNT) Başsavcılık Sözcülüğü'ne dayandırdığı haberinde, Fritz Jolie Joaquin adlı 28 yaşındaki şüpheli hakkında Avrupa genelinde gözaltı emri bulunduğu bildirildi. Haiti asıllı Joaquin'in Fransa'ya iadesi için prosedürün başlatıldığı belirtildi.

  Bulgaristan Başsavcılığı'nın verdiği bilgiye göre, Joaquin 1 Ocak'ta üç yaşındaki oğlu Abdel Rahman ile Kapıkule'nin karşısındaki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda Bulgaristan'dan Türkiye'ye geçmek isterken gözaltına alındı.

  Fransız savcılık makamlarının iki ayrı gerekçeyle Joaquin'in iadesini talep ettiği ifade edildi. Bulgaristan'daki Haskovo (Hasköy) Savcılığı'na ulaşan ve Joaquin'in eşinin iddiasına dayalı ilk iade talebi, Joaquin'in oğlunu annenin izni olmadan sınır dışına çıkartmasına ilişkin. Joaquin'in 1 Ocak'ta bu nedenle sınır kapısında durdurulduğu bildirildi.

  Bulgaristan'a 12 Ocak'ta ulaşan Paris Savcılığı kaynaklı diğer iade talebinde ise zanlının "komplo kurmak ve terörist eylemler planlamaktan" arandığı ifade edildi.

  Joaquin'in gözaltında tutulduğu Hasköy şehrindeki bölge mahkemesinin, iade prosedürü ile ilgili kararını 16 Ocak'ta alması bekleniyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı