Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bulgaristan’ı karıştıran atama

  Hürriyet Haber
  16.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan’da Türk azınlığın desteklediği Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Milletvekili ve tartışmalı medya patronu Delyan Peevski’nin Milli Güvenlik Ajansı’nın başına atanması tepki çekti.

  32 yaşındaki tartışmalı medya patronu Delyan Peevski’nin iktidar ortakları tarafından Bulgaristan istihbarat örgütü DANS’ın başına atanması ülkede tepki yarattı. “Mafya”, “İstifa et” diye slogan atan yaklaşık 10 bin kişi önceki gün Sofya’da başbakanlık binası önünde eylem yaptı. Başka kentlerde de daha küçük çaplı benzer eylemler düzenlendi. Cumhurbaşkanının istihbarat örgütü başkanı atama yetkisinin kaldırılmasından saatler sonra gazete ve radyo sahibi, aynı zamanda daha çok Türk azınlığın desteklediği HÖH Partisi’nden milletvekili olan Peevski, DANS’ın başına atandı. Bu atamadan büyük bir düş kırıklığına uğradığını açıklayan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Milli Güvenlik Kurulu’nu toplantıya çağırdı.

  Tüm bu gelişmelerin ardından Peevski, “DANS müdürü olarak görevimi yerine getirmeye hazırım, ancak atamamı iptal edecek bir parlamento kararını da kabul ederim” dedi. Peevski, “Bu karar, benim, Başbakan Plamen Oreşarski, Bulgaristan Sosyalist Partisi lideri Sergey Stanişev ve HÖH lideri Lütvi Mestan ile aldığımız ortak toplumsal sorumluluğunun yanıtıdır” değerlendirmesinde bulundu.

  Ana-oğula isyan

  Oligarşi kökenli olduğu bilinen, son derece varlıklı bir kişi olarak tanınan Peevski’nin, annesi Irena Krasteva’ya ait medya kuruluşlarını da geri plandan idare ettiği belirtiliyor. Peevski, 4 yıl süreyle eski Başbakan Boyko Borisov’un hükümetine destek vermişti. 12 Mayıs’ta yapılan erken seçim öncesi Peevski’nin sahip olduğu kuruluşlar, aniden Borisov’a karşı dönmüştü.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı