Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bulgaristan’dan asimilasyona kınama kararı

  Hürriyet Haber
  12 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 2012 - 09:07

  Bulgar Parlamentosu, komünizm döneminde Türk azınlığa karşı uygulanan zorunlu asimilasyonu kınayan özel bir bildiriyi kabul etti.

  1980’lerin ortasından 1989 yılına kadar Komünist rejim tarafından Türk ve Müslümanlara karşı, “Yeniden Doğuş” altında asimilasyon kampanyası yürütülmüş, Türkler isimlerini değiştirmeye zorlanmıştı. Komünist lider Todor Jivkov’un sorumluluğunda Türkler kendi kimliklerini unutmaya zorlanmış, asimilasyonu kabul etmeyenler zulüm görmüş, çok sayıda kişi hapishane ve kamplara kapatılmış, çıkan olaylarda birçok kişi ölmüştü. Son dönemde açıklanan belgelerde Jivkov’un “Ne Türkçe radyo, ne televizyon ne de folklor olsun” dediği ortaya çıkmıştı.

  360 bin kişi göçe zorlandı

  1989 yılında 360 bin kişi Türkiye’ye göçe zorlanmıştı. Ülkedeki rejim değişikliğinden sonra asimilasyon kampanyasının sorumluları hakkında dava açılmış, ancak söz konusu dava dosyası “zaman aşımı” gerekçesiyle rafa kaldırılmıştı. Eski Başbakan ve Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar Partisi lideri Ivan Kostov’un sunduğu bildiri, 112 milletvekili tarafından desteklendi, üçü çekimser oy kullandı. Dün Bulgar Parlamentosu’nda kabul edilen bildiri, 360 bin kişiyi göçe zorlayan “Yeniden Doğuş” politikasının sorumlularının adalete teslim edilmesi çağrısı yapıyor. 7.3 milyon nüfusu bulunan Bulgaristan’da çoğu Türk olmak üzere yüzde 13 oranında Müslüman bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı