"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Bulgaristan’da cumhurbaşkanlığına ilk Türk aday

BULGARİSTAN’da 23 Ekim’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için ilk kez bir Türk aday çıktı.

Bu kişi, öğretmen kökenli Sali Şaban (66). Kırcaali’de Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra Sofya’da Sosyal Bilimler Akademisi ve Moskova’da Sosyal Bilimler Ensitüsü’nde okumuş. Komünizmin çözülmesinden sonra 2001’de Rusya’da Enka ve Gamma’da ‘idarecilik’ yapan Şaban, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Mestanlı’nın bağımsız belediye başkanıydı.
Sali Şaban, cumhurbaşkanlığı yardımcılığı adaylığına Razgard’dan, ekonomi okuyan Valentina Gosteva’yı (49) göstermiş.
Şaban, adaylığını internet sitelerinde “Bulgaristan Türklüğünün Mandela’sı, büyük dava adamı” olarak tanıtmaya başladı ve şu sloganları dikkat çekti:
“Bölme, bölünme... /Birliğin timsali ol... /Türk’ün, Bulgaristan’da sesi ol.. /
Bulgaristan Türk’ünün neferi ol!”
Ancak, Sali Şaban’ın, Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin Türk oylarını bölmek için bir ‘şike’ aday olduğu ileri sürülüyor.
23 Ekim’de cumhurbaşkanlığı adaylığından başka yerel yönetimler seçimi de yapılacak. Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşları, Türkiye’de sadece cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verecekler. Ne yazık ki kendilerine bu kez yerel seçimlerde oy kullandırmıyor Bulgaristan... Bu seçimler ilginç olacak.

GÜNÜN SÖZÜ

“Sırf değiştirmek için anayasa değiştirilmez. Ne yapmak istiyorsunuz? Söyleyin. Referandumdan istenen değişiklikler geçti. Yargı iktidara bağlandı. Eksik kalan nedir? Yalnızca ilk üç madde korunsun demek de yetmez. Bu maddelerin ruhunun da Anayasa’da bir bütün olarak korunması gerekir.”
(Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu)

‘Açlıktan 2 milyon insanımızı öldürdüler’

“FRANSIZ Başbakanı yine Ermenilerin oyunu almak için bize aman bu yaptığınız zulmü kabul edin diyorlar. Kendilerinin cezaevinde yaptıkları zulmün farkında değiller mi? İsterim ki bir yetkilimiz çıksın, ‘Be zalim Fransızlar! Yalnız cezaevinde değil Vietnam’da da yaptığınız zulmü unutmuyoruz, onu da biliyoruz’ desin.
Fransızların Vietnam’da yaptıkları zulmün bir örneğini gönderiyorum” diyor Hayrettin Karaca... Howard Zinn’ın ‘Amerika Birleşik Devletleri Halklarının Tarihi’ kitabı her şeyi gözler önüne seriyor: “İnsanlık dışı yasalar uygulamışlar. Okullardan çok daha fazla sayıda cezaevi kurmuşlardır. Yurtseverlerimizi acımasızca öldürmüşler ve başkaldırıları kan göllerinde boğmuşlardır. Düşünce özgürlüğünü zincire vurmuşlar. Bizden pirinç tarlalarımızı, madenlerimizi, ormanlarımızı ve hammaddelerimizi çalmışlardır.
Çeşit çeşit haksız vergiler icat ederek halkımızı, özellikle köylülerimizi dayanılmaz bir yoksulluğa mahkûm etmişlerdir.
Geçen yılın sonundan bu yılın başına kadar; 2 milyondan fazla insanımız açlıktan ölmüştür...
Bütün Vietnamlılar tek bir amaç etrafında birleşerek, Fransız sömürgecilerin ülkeyi tekrar fethetme konusunda herhangi bir girişimlerine karşı, kanlarının son damlasına kadar savaşmaya kararlıdır. (...)”
Libya’ya hemen ‘dalan’ Fransızlar bu işte!

Anneler ve Başbakan

ÖNCELİKLE başınız sağ olsun. Bu acıyı yaşayan biri olarak, içtenlikle acınızı paylaşıyorum. Allah sabırlar versin.
Öteden beri ‘ölüm’ sözcüğü rahatsız eder beni. Bu nedenle asla ‘Öldü’ veya ona özdeşik ‘Kaybettik’ sözcüğünü kullanmam. Zamanlı veya zamansız ‘Aramızdan ayrıldıklarını düşünür’ ve bu bağlamda değerlendirmemi yaparım. Siz de sevgili annenizi kaybetmediniz, aranızdan ayrıldı. Şanslısınız, çünkü onun anılarını en iyi şekilde yaşatma olanağına sahipsiniz.
Beğendim ‘Karacaahmet’ halk kabristanına annenizi toprağa vermenizi.
Çünkü biliyorsunuz ki, annelerin ayakları altındadır ‘cennet’. Yine biliyorsunuz ki, her annenin defnedildiği toprak kutsaldır. Önemli olan o kutsallığı algılatmaktır halka. Siz bunu yaptınız.
Şunu da söylemek isterim; anneler kutsaldır, Annelerin bulunduğu her saniye, mekân ve toprak kutsaldır.
Şevket ÇORBACIOĞLU

Evlat Tayyip Erdoğan

TAYYİP Bey’i sever ama partisine oy vermeyiz. Annesinin cenazesindeki gözyaşları beni çok üzdü. Cenab-ı Hakk’tan rahmet diliyorum.
Bu vesile ile şunu söylemek isterim. Ey emir sahipleri-yönetenler: İnsanlara zulümden Allah’a sığının. Anneleri üzmeyin. Bu size ciddi bir uyarıdır. Ne diyordu Gazali: Bir iktidar dinsizlikle ayakta kalabilir ama zalimlikle-adaletsizlikle asla. Adalet yerini bulsun, dünya yıkılsın diyen Kant ile Gazali’yi buluşturduğumuzda daha az eksik bir dünya ve Türkiye ile karşı karşıya kalacağız.
Selam, her dünya görüşünden ve her inançtan adil olanlara olsun.
Dr. Serdar TAŞÇI
İstanbul Üniversitesi

Kiracılar isyanda

BAŞBAKANLIĞA bağlı Vakıflar’ın Beyoğlu’ndaki gayrimenkulleri ile ilgili yazıyı iyi ki yazdınız. Biz kiracılar çok endişeliyiz.
Hani vakıf malları satılamazdı.
Taksim’den Galatasaray’a inerken, Benetton’ın mağazasının bulunduğu ­8 katlı bina ‘Vakıf Gökçek İşhanı’dır. Üst katları dahil 56 işyeri vardır; dernekler, avukatlık büroları daha çokçadır.
Av. Ruhi Kahraman “Sanıyorum, bu bina 40 yıl önce yapıldı, ben de o tarihten beri kiracıyım” diyor. Daha önce yazdığımız gibi kendisine de yılbaşından önce ‘Çık’ tebligatı yapılmış. Neden açık bir duyuru yapılmaz.
Yoksa, KHK ile bir kanun mu çıkarıldı? Eski kiracılara yol veriliyor? Daha buraları satılıp otel bölgesi mi yapılacak Beyoğlu?
Kiracılar yarın toplanıyorlar; haklarını aramak istiyorlar.
X