Bulgaristan CD korsanı

Tarik DEVRİM
28 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ekim 1997 - 00:01

Dünyanın dört bir tarafından kayıt şirketleri, Bulgaristan'da hızla büyüyen müzik korsanlığına karşı tedbir alınması için Avrupa Komisyonu'na başvurmaya hazırlanıyor. Korsanlık, uzun zamandır, uluslararası müzik endüstrisini tehdit eden temel sorun olarak görülüyor. Diğer ülkelere oranla daha etkisiz telif hakkı yasaları bulunan Bulgaristan, dünyanın en büyük sahte CD kaynağı olarak ortaya çıktı.

Dünyada her yıl satılan yaklaşık 120 milyon CD'nin sekizde birini (15 milyon) korsan olarak imal eden Bulgaristan, bunları aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bir çok ülkeye ihraç ediyor. Korsan CD'ler İstanbul'da mağazalarda yasal olanlardan ayırt edilmesin diye aynı fiyatlarla satılırken, kalitesiz olduğu için çalındığı cihazları da bozan bu CD'ler seyyar satıcılarda üçte bir fiyatına piyasaya sürülüyor. Dünyanın önemli kayıt şirketlerini temsil eden Londra merkezli IFPI (Uluslararası Fonografi Endüstrisi Federasyonu), Bulgaristan aleyhine, Avrupa Komisyonu'na yasal başvuru yapmayı planlıyor.

910 TRİLYON LİRA

IFPI Genel Müdürü Nic Garnett, kuruluşlarının korsanlığı sona erdirmek için Bulgaristan yetkilileriyle yaptığı görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını, böylece bu ülkedeki korsanlığa karşı yasal prosedürü başlatmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Nic Garnett, ‘‘Bulgaristan hükümetinden hiç de tatmin edici olmayan bir cevap aldık. Bundan sonraki adımımız, Avrupa Komisyonu'na, Bulgaristan aleyhine ticari şikayetimizi dile getiren dilekçe vermek olabilir’’ dedi.

Bulgaristan'daki müzik korsanlığındaki tırmanış, ses kayıt şirketlerinin tüm dünyadaki telif hakkı ödemeden yapılan kayıtlar için kara kara düşündükleri bir sırada ortaya çıktı. IFPI'ye göre, tüm dünyadaki korsan kayıtla satış rakamı, geçtiğimiz yıl 5 milyar doları (yaklaşık 910 trilyon lira) buldu.

IFPI yetkililerinin çabalarının ardından Bulgar polisi, bu yaz, bir çok sahte CD fabrikasına baskın yaptı. Ama bir Bulgar mahkemesi geçtiğimiz Temmuz ayında bir CD korsanı aleyhine açılan davayı düşürünce, korsanlığa karşı çabalar yara aldı.

Hangi CD kaça satılıyor?(TL)

Yerli CD toptan: 950 bin

Yerli CD perakende: 1 milyon 350 bin

Yabancı CD toptan: 2 milyon 450 bin

Yabancı CD perakende: 2 milyon 750 bin

Yabancı korsan CD: 700 bin

Korsan Bulgar CD'si 700 bin lira

Müzik Yapımcıları Derneği Başkanı Şahin Özer, Bulgaristan'da korsan CD üretiminin büyük ölçüde yapıldığını belirterek, ‘‘Türkiye piyasasına Bulgaristan menşeli CD'ler geliyor. Bunların bir kısmı ele geçebiliyor’’ dedi. Bulgaristan'ın bütün Avrupa'da başta Sony olmak üzere büyük firmaların adlarını kullanarak korsan CD ürettiğini vurgulayan Özer, ‘‘Bu ürettikleri CD'leri başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına dağıtıyorlar’’ dedi. Özer, MÜYAP'ın korsan CD ile mücadele için özel ekipler kurduğunu ve büyük ölçüde başarılı olduğunu belirtti.

Ulus Müzik'in yöneticisi Çetin Ulus da Türkiye'de yabancı bir CD'nin perakende satış fiyatının 2 milyon 750 bin lira olduğunu belirterek, ‘‘Bulgaristan'da üretilen korsan kasetler seyyar satıcılarda Türkiye'deki yerli CD'lerden çok daha daha ucuza satılıyor. Bu CD'ler mağazalarda yasal CD'lerle aynı fiyattan, seyyar satıcılarda ise 700 bin liradan piyasaya sürülüyor. Bu da yasaların öngördüğü şekilde satış yapan bizleri olumsuz yönde etkiliyor. Bu soruna bir an önce çözüm getirilmeli’’ diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı