Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bulgaristan başkanını seçti

  Hürriyet Haber
  31.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan'da cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerin ikinci turu dün yapılırken, sandık başı anketlerine göre, iktidardaki GERB partisinin adayı eski Bölgesel Kalkınma Bakanı Rosen Plevneliev (47), oyların yüzde 55,3’ünü alarak ülkenin yeni Cumhurbaşkanı oldu.

  Eski Adalet Bakanı Margarita Popova (55) da Cumhurbaşkanı yardımcılığını kazandı. Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin adayları İvaylo Kalfin’in oy oranı ise yüzde 44,7’de kaldı. Son anketler Kalfin’in ülkedeki Türklerin desteğini almasına rağmen muhafazakâr Plevneliev’in kazanacağını gösteriyordu.

  Türkiye’nin AB adaylığını destekliyor

  Başbakan Boyko Borisov’un 2009 yılında kurduğu hükümette Bölgesel Kalkınma Bakanı olarak yer alan Plevneliev, bilişim teknolojiler uzmanı bir işadamı. Pragmatik ve uzlaşmacı kişiliği ile tanınan Plevleniev, “Bulgaristan’ı inşa edeceğiz” sloganı ile yürüttüğü seçim kampanyasında topluma açık bir politika sürdüreceği sözünü vermişti. Balkanlarda barış ve yapıcı işbirliğinden yana olduğunu söyleyen Plevneliev, Türkiye’nin ve tüm Avrupa ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini destekleyeceğini bildirmişti. Plevneliev evli ve üç çocuk babası. Plevneliev ve Popova Ocak 2012’de göreve başlayacak.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı