Bulgaristan AB'den 16 milyar Euro bekliyor

SOFYA (AA)
08 Ağustos 2014 - 15:31Son Güncelleme : 08 Ağustos 2014 - 15:36

Bulgaristan ile Avrupa Birliği (AB) arasında sağlanan 2014 - 2020 dönemine ait finansman anlaşmasına göre Bulgaristan AB'den 16 milyar Euro finansman alabilecek.

Yeni kurulan geçici teknokratlar hükümetinde AB Finansmanları Değerlendirilmesinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı İliyana Tzanova, anlaşma içeriğine ilişkin bilgi verdi. Tzanova, anlaşmanın ekonomik kriz içinde bulunan ülke açısından taşıdığı öneme işaret etti.

Tzanova, "'Avrupa Komisyonu ile 7 Ağustos'ta sağlanan bu anlaşma Bulgaristan için son derece önemli. Ülkemizdeki reformlara ciddi destek verecek AB, aynı zamanda bu süreçte önemli ortağımız olacak. Son üç hükümetin çabaları ile sağlanan anlaşmaya dayalı 2020 yılına dek 16 milyar avro parasal destek alabiliriz"' dedi.

Ağustos sonuna kadar imzalanacak belge ile ilgili Bulgaristan farklı alanlarda toplam 7 eylem programı geliştirerek, ulaştırma, eğitim, istihdam yaratma, tarım bölgelerin geliştirilmesi, bilimsel araştırmalar, balıkçılık, innovasyon teknolojilerin gelişimi, çevreci ekonomi gibi bir çok sektöre yatırım sağlayacak.

AB üyeliğine 2007 yılında geçtikten sonra çeşitli alanlarda finansman alan Bulgaristan, 2020 yılına dek yeni dönemde eğitim ve bilim alanında ilk kez ayrı bir program üzerinden destek alabilecek. Bu alanda ülkede üniversite mezunların sayısının artırılması, okulu terkeden öğrencilerin sayısının azaltılması öngörülüyor.

Finansman koşulları konusunda sıkı bir harcama denetimi uygulanacak, 2016 yılında AB o zamana kadar yapılacak çalışmaları gözden geçirerek, daha sonraki finansman dilimleri konusunda onay verecek veya kısıtlamalar getirebilecek."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı