Bulgar telefonu için Sabancı ile Yunanlılar kapıştı

Hürriyet Haber
13.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye ile Yunanistan arasında yıllardır Balkanlarda yaşanan liderlik mücadelesi Bulgar telefon şirketinin satışa çıkartılmasıyla alevlendi. Simitis Hükümeti, Türk işadamı Sakıp Sabancı‘nın İspanyol ve Portekiz‘li ortaklarıyla oluşturduğu konsorsiyumun Bulgar telefon şirketini satın almasını önlemek için harekete geçti.

Bulgaristan‘ın telefon şirketini özelleştirmek için açtığı uluslararası ihale Balkanlarda Ankara ile Atina'yı yeniden karşı karşıya getirdi. İhaleye Sabancı Grubu, İspanyol ve Portekiz‘li ortaklarıyla oluşturduğu konsorsiyumla katıldı. Yunan telefon şirketi Ote de önce Hollandalı ortağıyla birlikte Sabancı‘yla rekabete girdi.

Ancak Balkanlar'da lider rolü oynamaya çalışan Simitis Hükümeti, Sabancı‘nın ihaleye katıldığını görünce harekete geçti ve Hollanda'nın yanısıra güçlü bir şirketle yeni bir konsorsiyum oluşturma arayışına girdi. Alman ve Fransız telefon şirketleriyle temaslara başlayan Yunanistan henüz bir anlaşma sağlayamadı.

HÜKÜMET AĞIRLIK KOYDU

Yunanlı yetklililer Sabancı Holding'in güçlü bir kuruluş olduğunu ve kablolu yayın alanında Türkiye‘de önemli adımlar attığını bu nedenle de şansının güçlü olduğunu söylüyorlar.

Yunan Hükümet yetkilileri de Sabancı'nın ihaleyi alması halinde, Ankara ile Sofya arasındaki ilişkilerin güçlenmesinden ve Yunanistan‘ın Bulgaristan'daki etkisinin azalmasından kaygı duyuyorlar. Bu nedenle, Simitis Hükümeti, ihaleyi alabilmek için ağırlığını koymaya hazırlanıyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı