Dünya Haberleri

  Bulgar öğretmenler başkenti ablukaya aldı

  Hürriyet Haber
  11.10.2007 - 18:33 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan'da maaşlarının artırılması talebiyle 17 gündür ülke genelinde grev yapan anaokulu ile ilköğretim okulu ve lise öğretmenleri, isteklerinin yerine getirilmesi için başkent Sofya'yı bugün abluka altına aldı.

  Ülkenin dört bir yanından gelen yaklaşık 30 bin öğretmen, sabahtan akşam saatlerine kadar Sofya'nın merkezinde protesto gösterisi düzenledi.
  Öğretmenlerin protesto gösterisi yüzünden Sofya şehir merkezinde trafik durma noktasına geldi.

  Son derece sıkı güvenlik tedbirleri altında yapılan protesto gösterisi ve miting, renkli görüntülere sahne oldu. İçindeki bulundukları ekonomik durumu karikatürize ederek pankartlara yansıtan öğretmenler, Başbakan Sergey Stanişev ile Eğitim Bakanı Daniel Vılçev'i istifaya davet etti.

  Öğretmenlerin protesto gösterisine, öğrenciler ile diğer devlet memurlarının da destek vermesi dikkat çekti.
  İsteklerini içeren bir deklarasyonu parlamento binası önünde Parlamento Başkanı Georgi Prinski'ye veren öğretmenler, akşam saatlerinde de Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı binalarının arasındaki meydanda miting düzenledi.

  Mitingde yapılan konuşmalarda, Bulgaristan'daki öğretmen maaşlarının Avrupa Birliği üyesi ülkeler içinde en alt seviyede olduğu belirterek, hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar yüzünden çocukların geleceğine yön veren öğretmenlerin açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edildiği ifade edildi.
  Öğretmenler Sendikası Başkanı Yanka Takeva, istekleri yerine getirilinceye kadar greve ve protestolara devam edeceklerini söyledi.
  Sıkı güvenlik tedbirleri altında yapılan protesto gösterisi ve miting olaysız bir şekilde sona erdi.

  Bulgaristan'da ortalama 300 leva (yaklaşık 150 avro) maaş alan öğretmenler, ücretlerine yüzde 100 oranında zam yapılmasını istiyor.
  Öğretmenler Sendikası ile Eğitim Bakanlığı arasında bugüne kadar yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.
  Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere 2008 ocak ayında 190 leva (yaklaşık 85 avro), temmuz ayında da 50 leva (yaklaşık 25 avro) zam yapma önerisi getirdi. Öğretmenler ise maaşlarının hemen ve tek kalemde yüzde 100 oranında artırılarak 600 levaya (300 avro) çıkarılmasını istiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı