Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bulgar hemşireler ve Filistinli doktora af

  SOFYA (A.A)
  24 Temmuz 2007 - 11:44Son Güncelleme : 24 Temmuz 2007 - 11:44

  Libya'da 439 çocuğa kasten HIV'li kan vermekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 5 Bulgar hemşireyle Filistinli doktor, Bulgaristan'a geldi.

  Sofya Havalimanı'nda Libya'dan gelenlerin karşılanması sırasında açıklama yapan Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'un hemşireler ve Filistinli doktorun cezalarıyla ilgili af kararı aldığını bildirdi.

  Fransa Cumhurbaşkanlığı uçağı ile Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin eşi Cecilia ve AB Komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner tarafından getirilen sağlık personeli, Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Başbakanı Sergey Stanişev, Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin, Parlamento Başkanı Georgi Pirinski ve Avrupa Parlamentosundaki Bulgar milletvekilleri ile yakınlarının katıldığı törenle karşılandı.

  Libya'da 2004 ve 2006 yıllarında iki kez ölüm cezasına çarptırılan söz konusu sağlık personelinin cezaları Libya Yüksek Yargı Konseyi tarafından ömür boyu hapse çevirilmişti. Toplam 6 mahkeme jürisinin baktığı davanın adım adım gelişmelerini izleyen 3 Bulgar hükümetinin sağlık personelini kurtarmak için gösterdiği çabaları çerçevesinde çok sayıda dünya politikacısının katıldığı uluslurarası bir kampanya düzenlenmişti.

  Sağlık personelinin kurtarılmasında kilit rol oynayan Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Libya lideri Muammer Kaddafi ile defalarca görüşmüş, son olarak eşi Cecilia da araya girerek görüşmeleri başarıyla sonuçlandırmıştı.

  Sofya Havaalanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Kalfin, 5 Bulgar hemşire ile Filistinli doktorunun 8 yıl sonra mutlu bir şekilde sonuçlandığını söyledi.

  Kalfin, sağlık personelinin kurtarılması için emeği geçen Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin eşi Cecilia ve AB Komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner'e özel olarak teşekkür etti.

  Basın toplantısında sözü alan Ferrero-Waldner de, "Biz Avrupa Birliğinin ortak başarısının kutlandığı mutlu bir günü yaşıyoruz" dedi. Ferrero-Waldner, Almanya, İngiltere, Fransa, Portekiz ve Almanya hükümetlerinin verdikleri destek için özel olarak teşekkür ederek, Avrupa Birliğinin sadece birkaç aydır üyesi olan Bulgaristan ile aynı mutluluğu paylaştığını söyledi.

  Törenden sonra Cecilia Sarkozy ve Ferrero-Waldner, Fransa Cumhurbaşkanlığı uçağıyla ayrılırken, hemşireler ile Filistinli doktor Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı ikametgahında ağırlandı.

  Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, bir süre yakınlarıyla birlikte konuk edilecek hemşireler ve Filistinli doktorun burada sağlık kontrolünden geçirileceği belirtildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı