Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bulgar hemşireler basına konuştu

  A.A.
  25 Temmuz 2007 - 19:43Son Güncelleme : 25 Temmuz 2007 - 19:57

  Bulgar Devlet Haber Ajansı'nda (BTA) düzenlenen basın toplantısında konuşan hemşireler Nasya Nenova ve Kristiyana Vılçeva ile Filistinli doktor Eşref El Hacuç, "Herkesi affediyoruz" dediler.

  8.5 yıl Libya cezaevinde kalan sağlık personelinden Nasya Nenova, "Başımıza gelenleri asla unutamayız, ancak öyle ya da böyle bize kötülük yapan herkesi affedecek gücü bulabildik" diye konuştu.

  "Halen özgürlüğün tadını alamadık, şoktayız" diyen hemşireler, memlekette geçirdikleri ilk gün en yakın akrabalarıyla görüştüklerini ve muayene edildiklerini anlattılar.

  Nenova ve Vılçeva, Libya'dan dönen diğer arkadaşlarının sağlık durumunun basın toplantısına katılmalarına uygun olmadığını belirttiler.

  Nasya Nenova ve Kristina Vılçeva, "Cehennemden, cennete döndük" diyerek, başta medya olmak üzere, suçsuz halde idama çarptırıldıkları davayı tüm dünyaya anlatan herkese teşekkür ettiler.

  Hemşireler, Libya cezaevinde çektikleri ızdırapları hatırlamak bile istemediklerini belirttiler.

  Şimdilik "öç için" plan yapmadıklarını kaydeden hemşireler, Libya'da kendilerine işkence yaptıkları belirtilen polislere karşı Bulgaristan'da açılan davada ifade vermeye hazır olduklarını bildirdiler.

  FİLİSTİNLİ DOKTOR

  Basın toplantısına Hollanda'da yaşayan ve bugün Bulgaristan'a gelen anne - babasıyla birlikte katılan Filistin kökenli doktor El Hacuç da özgürlüğünü kendisine vatandaşlık veren Hollanda ve Bulgaristan hükümetine borçlu olduğunu söyledi.

  Basın toplantısında Bulgarca, İngilizce ve Arapça konuşan El Hacuç, "Bu davada hükümeti olamayan bir Filistinli mültecisi olarak Bulgaristan hükümetinden başka bana destek verebilecek kimsem yoktu. Tüm gazeteciler Filistinlilerin halini biliyorlar" dedi.

  Kendini "Bulgar olarak hissettiğini", ancak yıllardır görmediği ailesi Hollanda'da yaşadığı için yakında bu ülkeye gideceğini açıklayan Hacuç, "Hayatıma baştan başlamak istiyorum. Doktorum. Bana olanak verilirse yine doktorluk yapacağım" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı