ZONGULDAK HABERLERİ

Bülent Ecevit Üniversitesi Roman Kültürü Uygulama Ve Araştırma Merkezi Kuruldu

IHA
09.07.2015 - 15:49Son Güncelleme :

YEREL HABERLER ZONGULDAK

IHA

Romanlar hakkında politik, ekonomik, sosyal, hukuki ve kültürel konularda teorik-uygulamalı araştırma ve incelemeler yapmak üzere kurulan Bülent Ecevit Üniversitesi Roman Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulma kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.
6 Temmuz 2015 tarih ve 29408 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmelikte, söz konusu merkezin amaç ve faaliyet alanları şu şekilde belirleniyor:
’Romanlar hakkında politik, ekonomik, sosyal, hukuki ve kültürel konularda teorik-uygulamalı araştırma ve incelemeler yapmak, kısa, orta ve uzun vadeli planlar çerçevesinde Romanların yaşam kalitesinin artırılması için önerilerde bulunmak, sosyal dışlanma ve sosyal içerme konularında çalışmalar yapmak, sosyal-ekonomik-çevresel sorunlarını tespit etmek, çözümler üretmek, insan hakları bilincinin geliştirilmesi, kültür ve dil araştırmaları yapmak.’
Merkez, Romanlar konusunda bilimsel araştırma, incelemeler yapacak, bu nitelikteki çalışmaları koordine edecek, teşvik ve desteklemek amacıyla ulusal, uluslararası kurum ve kuruluşlarla ortak projeler üretecek; ayrıca, Romanlar ile ilgili sektörler arası planlama, şehir, bölge ve ülke düzeyinde ortaklık, toplum katılımı konularında değerlendirmeler yapacak; eğitim ve danışmanlık hizmetleri de verebilecek.
Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer kurulan Roman Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Zonguldak için çok önemli olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:
“Roman Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kurulmasını Üniversite olarak çok önemsiyorduk. Özellikle Zonguldak Valisi Sayın Ali Kaban bu konuda bir araştırma merkezi açmamızı teşvik etti. BEÜ olarak merkezin kurulmasını beklemeden Mayıs ayı sonunda Zonguldak Valiliği ile işbirliği içinde konunun uzmanlarını bir araya getirerek ‘Romanları Anlamak’ başlıklı çok önemli bir çalıştayı gerçekleştirdik. Oldukça geniş ve nitelikli bir katılım oldu. Çalıştayın sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaştık. Çalıştaya katılmak üzere üniversitemize gelen Azınlıklar ve Romanlardan Sorumlu Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Sayın Prof. Nezdet Mustafa, hem çalıştayla ilgili memnuniyetini hem de Üniversitemizle Balkanlardaki Romanlar ile ilgili çalışmalar yapabileceğimizi ifade etmişti. Kurulan bu Merkez, Türkiye’de bu alanda önemli bir referans merkezlerinden biri oldu. MerkezimizZonguldak, Türkiye ve özellikle Balkanlarda yaşayan Romanlarla ilgili önemli projeler yürütecek. Üniversitemiz bünyesinde kurulan bu merkezin toplumsal huzuru arttırıcı önemli çalışmalar yapacağına da gönülden inanıyorum. Merkezin hayırlı olmasını diliyor, kurulmasında destek ve katkıda bulunan Zonguldak Valisi Sayın Ali Kaban’a, bu konuda büyük emek sarfeden Danışmanım Sayın Dr. Mehmet Aysoy’a ve emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Bülent Ecevit Üniversitesi Roman Kültürü Uygulama Ve Araştırma Merkezi Kuruldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bülent Ecevit Üniversitesi Roman Kültürü Uygulama Ve Araştırma Merkezi Kuruldu haberi güncellenecektir.

ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı