ZONGULDAK HABERLERİ

Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Bilime Büyük Katkı

IHA
08.10.2015 - 14:01Son Güncelleme :

BEÜ'LÜ AKADEMİSYENLER BİLİME BÜYÜK KATKI SAĞLADI

IHA

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) araştırmacılarının da dahil olduğu uluslararası araştırma ekibi uzay araçlarının yörüngelerinin ve Yeryuvarı Yönlendirme Parametrelerinin daha hassas belirlenmesini sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi.
Son yıllarda Uluslararası çalışmalarda adından söz ettiren BEÜ öğretim üyeleri uzay çalışmalarında çok önemli bir yöntem geliştirdi. BEÜ Geomatik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Shuanggen Jin ve Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun yanı sıra, Çin’in Wuhan Üniversitesi, Çin Bilimler Akademisi, Budapeşte Üniversitesi, Şangay Astronomi Gözlemevi ve Avustralya’nın South Wales Üniversitesi’nden araştırmacıların yer aldığı ekip, mevcut yöntemin yerine Uydu Bazlı VLBI yöntemi ile çok daha iyi sonuçlar elde edilebileceğini ortaya koydular. Yöntemle ilgili formüllerin ve sonuçların yer aldığı çalışma “Aerospace Science and Technology” isimli uluslararası dergide yayınlandı.
Uzay çalışmalarında çığır açacak bir çalışmanın başlangıcı niteliğinde olan çalışma ile ilgili Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu şunları söyledi:
“Uzay araçlarının görevlerini başarıyla gerçekleştirebilmeleri için uzaydaki konum ve yörüngelerinin, bunun yanı sıra Yeryuvarı Yönlendirme Parametrelerinin olabildiğince hassas belirlenebilmesi gerekir. Günümüzde bu amaçla Çok Uzun Bazlı Interferometri (VLBI) tekniğinden yararlanılmaktadır. Biz mevcut yöntemin yerine Uydu Bazlı VLBI yöntemi ile çok daha iyi sonuçlar elde edilebileceğini ortaya koyduk. Yaptığımız çalışmanın sonuçları Aerospace Science and Technology dergisinde yayınlandı. Üniversitemiz adına böyle bir çalışmanın içinde olmak son derece gurur verici.”
Üniversitelerinin teknik bir üniversite olarak kurulduğunu hatırlatan BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer: “Değerli akademisyenlerimizin ortaya koyduğu bu çalışmayı kalite ve akreditasyon çalışmalarının bir devamı olarak görüyoruz. Altyapı ve akademik alanda yürütülen kaliteye dayalı çalışmalarımızın bilimsel çalışmalarla taçlandırılması bizleri mutlu ediyor. Üniversitemiz özellikle teknik alanlarda çok güçlü bir alt yapıya sahip. Üniversitemizde çalışan uluslararası akademisyenlerimiz güçlü alt yapıyı uluslararası bilim çevrelerinde tanıtmada önemli bir konumdalar. Bu başarılı çalışmada Üniversitemizi temsil eden Geomatik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Shuanggen Jin ve Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nu tebrik ediyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Bilime Büyük Katkı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 14 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Bilime Büyük Katkı haberi güncellenecektir.

  ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:50
  • İkindi
   15:52
  • Akşam
   18:18
  • Yatsı
   19:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı