Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bülent Arınç: Endişelerim var

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR- İlker KILIÇASLAN/MANİSA, (DHA)
  15.05.2010 - 13:15 | Son Güncelleme:

  DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa gezisinde ilginç açıklamalarda bulundu. Arınç "Endişelerim var. Bu endişeleri her yerde söyleyemiyorum. Ama siz arifsiniz. Türkler için öyle derler. Alim değil ama Ariftir derler" dedi. Arınç'ın ne demek istediği anlaşılamadı.

  ARINÇ'IN GEZİSİNDEN FOTOĞRAFLAR

  DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Manisa ve Türkiye'nin huzurunu bozmak isteyenler bulunduğunu söyledi. Arınç, “ Endişelerim var. Bu endişeleri her yerde söyleyemiyorum. Ama siz arifsiniz. Türkler için öyle derler. Alim değil ama Ariftir derler.”dedi.

  Bülent Arınç, Manisa’da üç gün sürecek programına Yeni Han’da yapılan kahvaltı ile başladı. AK Parti Manisa İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Onaylı’nın verdiği kahvaltıya Arınç’ın yanı sıra Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Emniyet Müdürü Adem Aydemir, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Türek, Karaağaçlı’da yapılacak Türkiye- Bulgaristan etkinliklerine gelen Bulgar Milletvekilleri Ali Osman İmamov, Arif Aguş, Korman İsmailov ve İline Andrea katıldı.

  Arınç, yaptığı konuşmada Muğla'da yaşanan olaylar ile Manisa'da eski bir MHP'li il yöneticisinin dövülmesi konusunda açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin ve Manisa’nın huzurunu bozmak isteyenler bulunduğunu belirten Arınç, Manisa'nın her zaman iyilikler ve güzelliklerle anılmasını arzu ettiğini kaydetti. Arınç, “Bu şehir bizim. Bu şehir halkıyla kültürüyle müstesna bir şehrimiz. Burada yaşamak huzur ve gurur veriyor. 29 Mart seçimlerinde burada bir konuşma yaptım. Belediye başkanlığı seçimi vardı. Ama ona fazla girmedim. Orada Manisa’nın huzurunu bozdurmayalım dedim. Şehrin huzuru bozulur, korku endişe olursa o şehir yaşanmaz hale gelir. Endişem hala var. Son bir yıldır yaşanan gelişmelerle Manisa’nın huzurunun bozulmak istendiğini ve sokağa çıkarken endişeler yaşandığını görüyorum” diye konuştu.
  Bülent Arınç, Valilik ve emniyetin bu konuda gerekli çalışmaları yaptığını kaydetti. Arınç, “Halk olarak uyanık olalım. Bu tür olaylara prim vermeyelim. Bu bir partizanlık meselesi değil. Hükümetler gelir gider. Ama ülkede sağlanmış olan son yıllardaki istikrarı huzur ve güveni sarsacak, bozacak hareketler bizi üzüyor ve bunların büyümemesi lazım. Bir insan söylediği sözden dolayı neredeyse hayatını kaybedecek noktaya getiriliyorsa, bu çok acı olayların habercisi de olabilir. Dolayısıyla biz herkesin istediğini rahatlıkla konuşabildiği, herkesin sokağa özgürce çıkabildiği bir Manisa arzu ediyoruz” dedi.

  Bunu bozmaya hiçbir zaman fırsat vermeyeceklerini ifade eden Arınç, Manisa'nın 300 bin nüfusunun huzurlu olması için uğraştıklarını dile getirdi. Arınç, “Biz 70'leri yaşamış, 80'leri görmüş insanlarız. Manisa’nın huzurunu kaçırmak isteyenlere fırsat vermeyin. Türkiye’nin huzurunu bozmak isteyenler var buna devlet olarak tabii ki müdahale edeceğiz. Biz bu memleketi sokakta bulmadık. Bu ülkede huzurla ve güvenle yaşamak istiyoruz. Endişelerim var. Bu endişeleri her yerde söyleyemiyorum. Ama siz arifsiniz. Türkler için öyle derler. Alim değil ama Ariftir derler. Manisa inşallah güzel günler görecek” diye konuştu.

  EKONOMİK KRİZ

  Konuşmasında ekonomik kriz konusuna da değinen Arınç, dünyanın global ekonomik krizi yaşadığı bugünlerde Türkiye'nin kendisini korumasını bildiğini söyledi. Yunanistan’ın da son günlerde sıkıntılı bir dönem geçirdiğini ifade eden Arınç, “Yunanistan memur maaşlarını ödemiyor. Bu bir ülke için çok acı bir olay. 1 trilyona ihtiyaç olan bir ekonomik krizin toplumları nasıl sarstığını görüyoruz. Türkiye iyi bir siyasi istiktarla ekonomide başarı sağladı. Halep ordaysa arşın burada. Yunanistan buradaysa Türkiye burada” dedi.
  Türkiye'nin komşularıyla stratejik çalışmalar yaptığını da kaydeden Arınç, “Rusya, Suriye, Irak ve Ürdün ile bu noktadayız. Geçmişte harp edecek duruma geldiğimiz Yunanistan ile iyi dostluk içindeyiz” diye konuştu.

  ‘YSK ARADI BULAMADI, 12 EYLÜL TARİHİNİ BELİRLEDİ’

  Devlet Bakanı ve Başbakan Bülent Arınç, AK Parti Manisa İl Teşkilatı İl Danışma Meclisi toplantısına katılarak, anayasa değişikliği konusuna  değindi.

  Arınç, Anayasa değişikliği referandumu için YSK’nın 12 Eylül tarihini belirlemesinin kaderin bir cilvesi olduğunu belirterek, Ramazan Bayramı sonrası Türkiye’de darbeler, cuntalar ve muhtıralar dönemini ebediyen kapatacaklarını, artık kimsenin bir araya gelip planlar yaparak meşru hükümetlerin ayağını kaydıramayacağı bir döneme girileceğini söyledi. 12 Eylül referandum tarihinin Allah'ın bir lütfu olduğunu belirten Arınç, “Bu tarihi biz koymadık. Zaman müsait olsa, biz koysaydık ‘Bak şu adamlara, bunlar intikamdan başka bir şey düşünmüyorlar' denilecekti. Kadere bak YSK aradı bulamadı, 12 Eylül tarihini referandum tarihi olarak belirledi. Bu işte bir hayır var. İki bayramı birlikte yapacağız. Ramazan Bayramı bitecek sonra 12 Eylül’de darbeler, cuntalar, muhtıralar dönemini ebediyen kapatacağız. Artık Türkiye'de kimse bir araya gelip de planlar yapma, meşru hükümetleri devirme, ‘Ben seni beğenmedim git, seni istiyorum gel’ diyen demokrasi dışı müdahale, balyozlar kafes mafesler tarih olacak. Türkiye demokratik hukuk devleti olacak. Gerçekten demokratik gerçekten laik, gerçekten sosyal bir hukuk devleti olacak” dedi.

  ‘KÜSMEYİZ’

  Arınç, Anayasa'da 28 maddenin değiştirildiğini ve bunu AK Parti'nin yaptığını kaydetti. Arınç, “Tüm oylar bizim. Tüm hatalar da sorumluluklar da bizimdir. Ölçtük, biçtik, tartıştık. Biliniz ki yaptığımız iş doğrudur, güzeldir. CHP buna evet oyu vermedi oylamaya bile girmedi. Bağırdı çağırdı yattı yuvarlandı. Sandığa gidip oy atamadılar. Milletvekillerinin değişik oy vermesinden korktular. Eminim ki milletimiz önüne gelecek sandığa en az yüzde 60’la evet diyecektir. Bunun örnekleri vardır. Milletimize güveniyoruz. Bunun tam aksine de razıyız. Millet yanlış, hatta yetersiz bulur oy vermek istemezse, hayır oylarıyla reddedecek olursa bizim tavrımız hiç değişmez. Millet neye karar verdiyse milleti tehdit etmeyiz, akılsız bulmayız, onun verdiği karara şimdiden razıyız. Küsmeyiz” diye konuştu.

  ‘KEM GÖZ SAHİBİNE AİTTİR’

  Arınç, AK Parti milletvekillerinin 15 gün boyunca parlamentoda bütünlük, dayanışma ve dinamizm içinde günde 20 saate varan sürelerle çalıştığını, muhalefet partilerinin ise muhalefette devam ettiklerini, CHP’nin  milletvekillerinin ‘Belki aralarında fire çıkar’ diye oylamaya bile   katılmasını engellediğini savundu. Arınç şunları söyledi:

  “Meclis sabah 11.00'da başladığı çalışmalarını ertesi gün 06.00'ya kadar devam ettirdi. Muhalefet partileri anayasa paketleri üzerinde seviyesiz muhalefet ettiler. Muhalefet etsinler, yeter ki bu bilgiye, fikre dayansın. Siyasi ve haklı olsun. Ama maalesef bu muhalefet, fikir engelleme konusunda alıştığımız argümanları kullanmadılar. Kürsüye her çıkan zamanı uzatmakla, hakaret etmekle yetindi, ağır kelimeler kullandı. Bizi aşağılamaya kadar gittiler. Herkes aynada kendisini görür. Kem göz sahibine aittir. ‘Ne kadar hakaret edersek, yorarsak, üzersek, ne kadar zamanı geçirirsek vazgeçecekler. Anayasa değişikliği olmayacak, biz de kurtulacağız’ zannettiler. AK Parti güçlü büyük bir parti. 335 oy kullanan milletvekili var. Tamamımız 18 saati geçen çalışmalarda hiç pes demedik. Millet için doğru gördüğümüz inandığımız değişikliği yapmak için gayret gösterdik. Sizden aldığımız yetkiyi sonuna kadar kullandık. Bize olan güveni boşa çıkarmadık. 80 ihtilalinin ürünü olan Anayasa'nın çağdaş, demokratik, özgürlükçü anlayışla yeniden değişmesi için size verdiğimiz sözleri tuttuk, bundan dolayı müsterihiz. Halk iki seçimdir yüzde 47 oylarla tek başına iktidar yaptığı AK Parti'den umduğunu, buldu, ümit ettiğini gördü.”

  ‘SİYASİ HAYATLARI BİTMİŞTİR’

  Bülent Arınç, muhalefetin Anayasa görüşmelerine girmeyerek, oy vermeyerek siyasi hayatını bitirdiğini öne sürdü. Arınç, “Millete gitmekten korkuyorlar. Bu işi ‘Millete sormayın, sordurmayız, iptal ettiririz, engelleriz’ diyorlar. Bunun farkındasınız değil mi? Halk oylaması 60 günde olacaktı, YSK 120 gün deyince havaya uçtular. Sevinçten el çırptılar, zil takıp oynadılar dört ay sonraya kaldı diye. Korkunun ölüme faydası yok. Dört ay da olsa, altı ayda da olsa milletin önüne gelecek bu sandık. Millet ne derse o olur. Milletten kaçılmaz, milletle harp edilmez, alay edilmez, sen bunu iyi bilemezsin, sana danışmayız denmez” dedi.

  Değişiklikleri, Anayasa Mahkemesi'ne götürmek için CHP ile DSP'nin anlaştığını hatırlatan Arınç, imza verenlerin de bu an itibarıyla siyasi hayatlarının bittiğini kaydetti. Arınç şunları kaydetti:

  “Millete gidilmesin diye sandıktan korkarak kim imza veriyorsa, niyeti sandığı milletin önünden kaçırmaksa bugün değilse yarın siyasi hayatı bitmiştir. DSP yüzde 22 ile seçilmişti, 3.5 yıl sonra yüzde 1.5'a düştü. Simdi de büyük yanlış yapıyorlar. Siyasetçi itibarlı olacaksa çizgisi düzgün, ilkeli kararlı olmalıdır. Niçin Anayasa mahkemesine gidiyorsunuz? İptal ettirmek referandumu engellemek, yürütmeyi durdurma kararı almak için. Dünyanın hiçbir demokrasisinde halkoyuna gitmeyi engellemek kimsenin aklına gelmez. Avrupa’da referandumlar yapılır. ABD’de sıkça yapılır. Referandum bir konuda milletin düşüncesini almaktır. Bir seçim değildir. Bunda aday olmaz, partiler yarışmaz. Ayrı bir şey. Halkın fikrini almak demektir. Seçim kanunlarıyla referandumu aynı kefeye koyan bir anlayış olmamalı. Burası Türkiye hukukun zaman zaman hukuk dışına çıktığını, siyasallaşmış kararlar verdiğini hepimiz biliyoruz. Türkiye’ye demokrasi geliyor güçleniyor.”

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı