Dünya Haberleri

  Bulduğunu yedi

  Hürriyet Haber
  15.12.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak’ın başkenti Bağdat’a sürpriz bir veda ziyareti gerçekleştiren ABD Başkanı George W. Bush basın toplantısında büyük bir hakarete maruz kaldı. 2003’te Irak’ı işgal eden Bush’a "Veda ziyaretine geldin ha köpek" diye bağıran Iraklı bir gazetecinin kürsüye fırlattığı ayakkabılar ’misafir’ ABD Başkanı’nı teğet geçti.

  İşte olay anı  - Video

  Kare kare olay anı - Fotogaleri

  GÖREVİNİ 20 Ocak’ta yeni başkan Barack Obama’ya devretmeden Irak’a veda ziyaretinde bulunan misafir ABD Başkanı George W. Bush bu ülkede umduğu karşılığı bulamadı. Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bush’a "Veda ziyaretine geldin ha köpek. Al işte sonun bu" diye bağıran Iraklı gazeteci Muntazır el Zeydi daha sonra ayakkabılarını çıkardı ve Amerikan başkanına doğru fırlattı. Bush’un özellikle ikinci ayakkabıdan ancak eğilerek kurtulduğu gözlendi. Salonda üçüncü sıradaki bir koltukta bulunan Zeydi’nin, Kahire’den yayın yapan Irak televizyonu El Bağdadiye’nin muhabiri olduğu öğrenildi. Zeydi korumalar tarafından apar topar salondan dışarı çıkarıldı.

  Arap kültüründe en büyük hakaret kabul edilen ayakkabılara hedef olan Bush ise adamın derdinin ne olduğunu bilmediğini söyledi ve işi şakaya vurdu.

  Derdi neydi bilmiyorum

  Diğer gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan ABD Başkanı, "Önemli değil. Adamın derdi neydi anlamadım. Korkmadım da. Ama bilmek isterseniz söyleyeyim, ayakkabılar 10 (42) numaraydı" dedi. 2003 yılında işgalin ardından Saddam Hüseyin’in resim ve heykelleri de sevinç çığlıkları atan Iraklıların ayakkabılarıyla dövülmüştü.

  Öte yandan Irak ile ABD arasında yapılan güvenlik anlaşması George Bush ve Nuri el Maliki tarafından da imzalandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı