DENİZLİ HABERLERİ

Buldan bezi tescillendi

DHA
01.04.2016 - 17:26Son Güncelleme :
DHA

DENİZLİ'nin dokuma merkezi Buldan'da üretilen bez dokumalar, 10 yıllık çaba sonunda 'Buldan Bezi' olarak tescillendi.

Buldan Ticaret Odası'nın Buldan Bezi'nin tescillenmesi yönünde 10 yıl önce başlattığı çalışmalar, olumlu sonuçlandı. Destek Patent tarafından Buldan Bezi, Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret ile tescillendi. Tescil çalışmalarını yürüten Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, Buldan Bezi'nin coğrafi işaret tesciliyle Türkiye'de coğrafi işaretli ürün sayısının 188'e ulaştığını söyledi.

Türkiye'nin değerlerinin coğrafi işaret tesciliyle korumaya alındığını belirten Yamankaradeniz, "Coğrafi işaret ile tescillenen ürünler, denetime tabi tutuluyor ve usulüne uygun olmayan üretimlerin önüne geçiliyor. Coğrafi işaretli ürünler, belirlenen bölgelerde belirtilen kurallar dahilinde üretilebiliyor. Aksi takdirde yasal süreçler işlemeye başlıyor ve coğrafi işaretli ürünlerin usulsüz üretimi sonucunda hukuki yaptırımlar uygulanıyor. Tüm bu süreçler, tescilli ürünlerin değerini artırmakla kalmıyor, ayrıca hem bölgenin turizm gelirlerini artırıyor hem de marka haline gelen ürünlerle bölgenin ticari hayatını canlandırıyor" dedi.

Son coğrafi işaret tescilinin Buldan Bezi olduğunu söyleyen Yamankaradeniz, "Bundan böyle Buldan Bezi, belirlenen bölgeler dışında ve usulüne uygun olmayan şekilde üretilemeyecek. Coğrafi işaret tescili ile birlikte Buldan Ticaret Odası, usulüne uygun üretim yapmayan, kalitesini ve orijinalini bozan tüm Buldan Bezi üreticileri hakkında hukuki işlem uygulatabilme hakkına sahip oldu. Böylece Buldan Bezi konusunda farkındalık oluşturularak, Buldan Bezi'nin önü açılacaktır. Bölgenin Buldan Bezi üretim kapasitesi arttırılmış olacak dolayısıyla bu ürüne emek verenler kazanacaktır" diye konuştu.

Buldan Ticaret Odası Başkanı Halil Baştürkmen ise, Buldan Bezi'nin tescillenmesi için 10 yıl önce çalışma başlattıklarını belirterek, "Buldan Bezi, sadece Denizli'de değil Türkiye'de de yakından bilinen bir ürün. Yıllardan bu yana tahta dokumla tezgahlarında dokunan bir ürün. Buldan Bezi'nin coğrafi işaretini almak için 10 yıl önce başlattığımız çalışma nihayet sonuçlandı. Buldan Bezi'nin coğrafi işaretle tescillenmesi bize çok mutlu etti. 10 yıl sürdü ama amacımıza ulaştık" dedi.

Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Buldan bezi tescillendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 17 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Buldan bezi tescillendi haberi güncellenecektir.

  DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:14
  • Öğle
   12:59
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:23
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı