Bulancak'ı nasıl Miami yapacağını anlattı

Türkiye’nin eşcinsel olduğunu açıklayan ilk belediye başkan aday adayı Can Çavuşoğlu, projelerini ve neden siyasete atıldığını Hürriyet Dünyası'na anlattı. Şu an ABD'de yaşayan ve Mart'taki yerel seçimlerde Giresun’un Bulancak ilçesinden bağımsız aday olmaya hazırlanan Çavuşoğlu, aslında Bulancaklı bile değil. Ama tam bir Bulancak aşığı...

Hürriyet Haber
15 Eylül 2013 - 02:23:09

Kendisini yazar ve fotoğrafçı olarak tanımlayan ancak ana gelir kaynağı ticaret olan Çavuşoğlu (43), adaylık için Bulancak'ı seçme sebebini şöyle anlattı:

Bulancakı nasıl Miami yapacağını anlattı

"Bulancak, çoğunlukla işim dolayısıyla, bazen de tanıdıklarım vasıtasıyla çok sık gittiğim güzide bir ilçemiz. Yaptığım ziyaretlerin sayısını ben bile unuttum. Dünya’nın ya da Türkiye’nin değişik şehirlerinde yaşayan Bulancaklılar bile belki benim kadar gitmemiştir ya da emekli olunca yerleşmeyi düşünüyorlardır. Ben de Bulancak’ta yaşamayı düşünüyorum çünkü oraya aşığım. Her şeyden önce mükemmel insanlara ev sahipliği yapıyor, tartışma götürmeyen doğal güzellikleri var ama maalesef gereken hizmeti alamadığını düşünüyorum.”

Adaylığını ve cinsel kimliğini açıklamasının ardından sosyal medya üzerinden aldığı olumlu ve olumsuz tepkilerin yüzde 50-50 oranında olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Ön yargılar burada büyük rol oynuyor. Oradan tanıdıklarımla sürekli irtibat halindeyim. Öyle çalkalanan bir Bulancak yok. Çalkalanan, özellikle bazı kişilerin kafalarının içi. Rakiplerim karşılarında benim kadar donanımlı, hedef odaklı, cesur, dürüst ayrıca sözünü sakınmayan bir aday adayı beklemiyorlardı" dedi.

BULANCAK'IN SORUNLARI
Çavuşoğlu, Bulancak'ın mevcut sorunlarını ise şu sözlerle anlattı: "Ekonominin ana arterleri tıkalı, tarım (fındık) ve hayvancılık can çekişiyor, balıkçılık ölmüş, yerel sanayi anca kendini geçindiriyor, turizm deseniz böyle bir gündem bile yok, devamlı dışarıya göç veriyor. Geride kalan genç nüfus ise işsiz ve çaresiz. İlçenin ekonomik sistemini döndüren ise buranın halkı, yazın ailelerini yurt dışından ziyarete gelenlerle beraber 12 ay burada yaşayan kamu çalışanları (polis, asker, memur, öğretmen, bankacı vs.) ve son olarak da üniversite ve öğrencileri. Diğer yandan Karadeniz’e kıyı konumlu böyle güzel bir ilçede halkın deniz kenarına gidip çay içebileceği, sohbet edip kitap okuyabileceği bir çay bahçesi bile yok. Düşünebiliyor musunuz?"

ÇAVUŞOĞLU'NUN ADAYLIĞI BULANCAKLILARI İKİYE BÖLDÜ / HÜRRİYET TV

ÖNCE EKONOMİK SONRA SOSYAL PROJELER
ABD'nin Florida eyaletinde yaşayan ve Bulancak'ı 10 yıl içinde Miami yapma sözü veren Çavuşoğlu, "Yönetim konusunda ‘Her şeyin başı açıklık’ diyorum. Hesap verebilirlik. Bir kuruşun nereye harcandığını sormak ve cevabını almak. Çünkü öncelikle birey olarak herkesin buna hakkı var. Kapalı kapılar ardında hazırlanan bütçelere, özel kalem hesaplara son. Aynı zamanda bir belediyenin işi tabii ki ilçeyi güzelleştirmek, yol-su-elektrik gibi konulardaki aksaklıkları gidermek, ulaşımı düzene sokmak ve dışarıdan yatırım çekmek yani ticareti artırmaktır. Ama benim bakış açımla bunlar zaten o belediyenin yapması gerekenlerdir. Bunları hizmet adına yapacak çalışanları vardır, yoksa da işe alınır. Ben ise bir adım ilerisini düşünüyorum. Bunların üzerine neler katabilirim?" diye konuştu.

Bulancakı nasıl Miami yapacağını anlattı

"Miami aslında sırf bir şehir ismi değil aynı zamanda bir düşünceler bütününün, bir vizyonun adı. Yoksa bu Miami olmuş ya da Venedik, hiç fark etmezdi. Bir de tabii dikkat çekmek lazımdı" diyen Çavuşoğlu, başkan seçilmesi halinde hayata geçireceği projeler üzerindeki çalışmalarının sürdüğünü belirtti ve ekledi:

"Eko-tarım üzerinde projeler olabilir ve üretimin Avrupa’ya ihracatı, çünkü hedef pazar orası. Tepelerde taraça sistemi ki, Peru o kadar dağlık bir ülke olmasına rağmen bunu yapabiliyorsa biz de yapabilmeliyiz. Ya da Giresun ili denizini doldurup bir havaalanı yapabiliyorsa biz de kıyılarımızın bir kısmını bu amaç için kullanabilmeliyiz. Bir diğer örnek rüzgar enerjisi, Türkiye’de Karadeniz kadar rüzgar alan çok az yer var. Önce ilçemize yeterli enerjiyi üretmek, sonrasında bunu bir gelir karşılığında çevreyle paylaşmak. Sonra atıkların dönüştürülmesi, önce ilçe çöplerinin geri dönüşümüyle enerji vs. üretebilmek sonrasında gene çevre illerin atıklarına talip olmak. Bunlar hem birer gelir hem de yeni istihdam kapısıdır."

YATIRIMCILARA TEŞVİK
ABD’de özellikle New Jersey eyaletinde yaşayan çok sayıda Giresunlu işadamı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Türk yatırımcıları Bulancak'a çekmenin de mümkün olduğunu belirtti.

"Neden ortak projeler üretmeyelim? Bulancak’a yatırım olanakları ve getirisi daha cazip kılınırsa eminim pek çoğu yatırım için sıraya girecektir. Tabii arkasından sosyal projeler de gelecek. Örneğin bir Kadın Sığınma Evi, bir Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi gibi..." diyen Çavuşoğlu, cinsel kimliğini gizleyen siyasetçilere de çağrıda bulundu.

Çavuşoğlu, "Benden önce tabii ki cinsel kimliğini gizleyerek görev yapmış çok değerli belediye başkanları olmuştur hatta olacaktır da. Ama bana göre, tüm adayların kendileri ile ilgili özel yaşam tarzı, adli sicil, kişisel ve aile olarak gerçek mal varlığı gibi tüm ayrıntıları seçimlerden önce mutlaka açıklamaları gerekir. Cinsel kimliklerini gizlemeyi tercih edenlere de saygı duymaktan başka bir şey yapamam, umarım onlar da bana duyuyorlardır. Çünkü birçok badire atlattıklarına eminim" dedi.

Çiçeği burnunda siyasetçi, cinsel kimliğini açıklama sebebini ise, "Bazı insanların eşcinsellik ile ilgili zihinlerini perdeleyen gerçekleri algılama problemlerine dokunmak, diğer yandan elimden geldiğince toplumdaki yerleşik yanılgıları baştan aşmak istedim. Bir de rakiplerime açık bir meydan okumaydı" sözleriyle ifade etti.

"TÜRKİYE’YE GELECEĞİM AMA..."
Bazı şeyleri başardıktan sonra Türkiye'ye gelmeyi planladığını söyleyen Çavuşoğlu, "Bunun için henüz çok erken. Kampanyamın devamında imajımı, kararlı duruşumu ve amaçlarımı iyice insanların hafızasına yerleştirmek istiyorum. Öyle bir noktaya gelinsin ki benimle tanışan kişinin aklında o duvar, o cinsel kimlik olgusu kalmasın. Beni bir insan olarak görsün yeter. Aynı kendi gibi biri, ne eksik ne fazla" dedi.

Bulancakı nasıl Miami yapacağını anlattı

ASKERLİĞİNİ KOMANDO OLARAK YAPTI
İstanbul doğumlu Çavuşoğlu, Ataköy Lisesi’nden mezun olup KKTC’deki Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde İşletme bölümünü bitirdikten sonra Batı Florida Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans yaptı. İki sene New York’ta çalışıp, bir sene de Kanada’da staj yapan Çavuşoğlu, ardından Türkiye’ye dönerek vatani görevini yerine getirdi. Eğirdir Dağ Komando Okulu’ndaki eğitimin ardından Diyarbakır’da tim komutanı olarak görev yapan Çavuşoğlu, “Çok zor günlerdi, dağ bayır gez, yağmur altında günlerce ıslan, aç susuz kal, yanında canların şehit düşsün, ne içindi hep bunlar? Sonrasında çok düşündüm, kendimi zorla kullanılmış hissettim ve asıl militarizmin ne olduğunu gördüm. O noktadan sonra vicdani reddi desteklemeye başladım. Kimse bu ülkede zorla askere gitmemeli. Çünkü kimse benim yaşadıklarımı hak etmiyor” dedi.

"YARIN NE OLACAĞI BELLİ OLMAZ"
Seçim kampanyasına başlarken amacının Türkiye'de uygulanan “aday adaylığı” sistemini eleştirmek olduğunu belirten Çavuşoğlu, diğer yandan da eşcinsellik olgusunu, bireyin seçilme hakkı ve özgürlüğünü, özetle kişinin yasalar çerçevesinde ne kadar özgür olduğunu sorgulatmayı hedeflediğini söyledi.

"Konu, aslında bir ilçe değil Türkiye’nin kendi gerçeğidir. Ve aday adaylığımı ilan ederken en ufak bir seçilip seçilmeme kaygısı yaşamadım, yaşamıyorum ve yaşamayacağım. O konuda düşünmeyi rakiplerime bıraktım" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, sözlerini "43 yaşındayım, politikaya ilk adımımı attım ve arkası da gelecektir. Türkiye ve Bulancak bugün beni, olduğum bu kimliğimle tartışmaya açtıysa belli mi olur yarın seçmeyi de isteyebilir. Beni sorgulasınlar, tartışsınlar ama ne olur cinsel kimliğimden dolayı önüme set çekmesinler, rüzgarı arkamda hissedeyim yeter. Ben durmadan koşarım" diyerek tamamladı.

cozbek@hurriyet.com.tr

Cengiz ÖZBEK

Yayınlanma Tarihi : 17 Eylül 2013 - 02:05:00


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün