Ege Haberleri

EGE

  BUHASDER üyelerinden Pekdaş ziyareti

  Hürriyet Haber
  22.08.2014 - 01:18 | Son Güncelleme: 21.08.2014 - 11:56

  BULAŞICI Hastalıklar ve Enfeksiyon ile Mücadele Derneği (BUHASDER) yöneticileri Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ı makamında ziyaret etti.


  Dernek Başkanı Doç. Dr. Şükran Köse, toplum sağlığını korumak ve vatandaşı bilgilendirmek amacıyla çalıştıklarını, Konak Belediyesi'yle de birlikte proje üretmek istediklerini söyledi. Özellikle İzmir'deki göçmen ve mülteci nüfusunun yoğunlukta olduğu Basmane bölgesine yönelik projeler geliştirmek istediklerini kaydeden Köse, bölgedeki okullarda çocuklara yönelik eğitim çalışmalarının yanı sıra belediye bünyesinde faaliyet gösteren semt merkezleri üzerinden de kadınlara ulaşarak sağlık bilincini geliştirmeyi ve koruyucu hekimliği öne çıkarmayı amaçladıklarını dile getirdi.


  "MÜLTECİLERİN SAĞLIĞI KORUNMALI"
  Suriye ve Irak'taki iç savaştan kaçarak İzmir'e gelen mültecilerin beraberinde salgın hastalık riskini de getirdiğini dile getiren Köse, gereken sağlık önlemleri alınmadığı takdirde bu bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkabileceğini savundu. Mültecilerin sağlığını koruyarak toplum sağlığının da güvenceye alınacağını dile getiren Köse, "Bulaşıcı hastalıklar artıyor ve buna karşı önlem almak lazım. Birbirimizi uyarmalı, bilgilendirmeli ve gerekli önlemleri almalıyız. Basmane çevresindeki mültecilerin çoğu kayıt dışı. Herhangi bir sağlık güvenceleri de yok. Bizler bu kişileri kayıt altına alarak önlemler almalıyız. Bunun için de belediyelere büyük önem düşüyor. Birlikte çalışırsak başarılı oluruz" dedi.


  SAĞLIK İÇİN İŞBİRLİĞİ GEREK
  Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da Basmane ve çevresine büyük önem verdiklerini, ilçe sağlık müdürlüğü ve emniyet müdürlüğü yetkilileriyle sık sık bir araya getirdiklerini hatırlattı. Mülteci sorunuyla ilgili Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile de görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Pekdaş, mültecilerin sağlık durumunun gözetim altında olmasının önemli olduğunu söyledi. Bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınmasının genel toplum sağlığını da koruyacağını ifade eden Başkan Pekdaş, "Öncelikle önümüze somut hedefler koymalıyız ve bu doğrultuda hareket etmeliyiz. Neler yapılabilir, nerelere başvurabiliriz bunları bulmalıyız. Dünya Sağlık Örgütü'nden, Avrupa Birliği'nden maddi anlamda olmasa bile danışmalık anlamında destek alabiliriz. Yereli uluslararası olanla birleştirelim. Toplum sağlığı için mültecileri dikkate almak zorundayız. Toplum açısından korkutucu olan sağlık problemleri var. Mültecilerin sağlığının iyi olması demek, onlara yaklaşmayan, onları kendinden uzaklaştıran toplumun da önüne geçecektir" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı