Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bugünün olayı ne?

Uyandığımdan beri tavana bakarak düşünüyorum ama nafile. Şeytan diyor kalk yataktan, git Google’a gir.

Oh my god, sanki tarihi bir önemi vardı bugünün. Holy shit! Kafa kalmadı ki.
Tayyip Erdoğan’ın şiir okuyuşunun yıldönümü olmasın? “Minareler miğferimiz, minareler süngümüz” falan şeklinde. Ulan tersi miydi yoksa?
Yoksa Ergenekon operasyonun yıldönümünü mü kutluyoruz? Bak o zaman hatırlamazsak tam küme düşeriz ha. Yılmaz Vural gelse kurtaramaz.
Acaba Fener’in deplasman fobisini yenişinin kaçıncı yılı? Cimbom’u yenişini falan kutlayacaksak da süper olur bak! Küçük Osman’ın boğulmaktan kurtuluşunun sene-i devriyesini idrak ediyor olmayalım?
Sahi, oldu mu o kadar yahu?
Bugün cumartesi olduğuna göre, Sertab’ın örövizyonu kazanışını yad ediyor da olabiliriz. Hey gidi günler be, nasıl da geçip gitti.
Erdoğan’dan önceki, neydi adı... Hah! Ecevit! İşte onun vefat yıldönümünü şey ediyor olabilir miyiz?
Hayal meyal hatırlıyorum: Ben çocukken dad ve mom pek heyecanlanırdı bugünler geldiğinde. Balkona bayrak falan asarlardı. Fener alayı olurdu.
Acaba bir koşu dergâha gidip şeyh hazretlerine mi sorsam?
Şeyh cool adam ama tersine gelirsek fena ayar yeriz.
Alt kattan televizyon sesi geliyor. Kutlamalar iptal ediliyormuş deprem oldu diye. Yahu yoksa bugün çocuk bayramı mıydı?
Şey ve çocuk bayramı... Hani Beşiktaş’ta oynayan...
Hah! Egemenlik ve Çocuk Bayramı! Tabii ya! Hani Polonyalı kızların gelip dans ettiği. Oh be!
Pes valla, az kalsın hatırlayamıyorduk koskoca bayramı. Ama depremdi, zamdı, terördü derken kafa kalmadı ki. Bu arada, bir de Cumhuriyet şeysi vardı.
Kim bilir onun tarihi ne.

Hey gidi Eşkıya

“Sinema” dergisi okurları, “gelmiş geçmiş en iyi Türk filmi” olarak “Eşkıya”yı seçmiş. “En iyi film” midir bilmem ama sinemamızın mihenk taşlarından Eşkıya, orası kesin. Üstelik bizde pek rastlamadığımız bir şey vardır Yavuz Turgul’un filminde: Gişe sineması üzerinden sosyal eleştiri yapma becerisi.
Yani bize Baran’ın aksiyon dolu maceralarını anlatırken, bir taraftan da çaktırmadan 1. Cumhuriyet’in çözülüşüne tanık eder.
İnanmadınız mı? Mesela filmdeki eski ve hüzünlü otelin adına bir daha bakın, bana hak vereceksiniz.

tatlı  Sözlük

Cumhuriyet: Asıl böyle günde kutlanması gereken.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI