"Bugünkü refahı göçe borçluyuz"

BERLİN
15.12.2014 - 10:14 | Son Güncelleme: 15.12.2014 - 10:13

Almanya’da giderek büyüyen yabancı ve İslam karşıtı ‘Pegida’ gösterileri, ülke genelinde tedirginliğe yol açtı.

SPD Grup Başkanı Thomas Oppermann, Almanya’nın bugünkü refahını göçe borçlu olduğunu vurguladı. Oppermann, geleceğin politikasının göç politikası olacağını belirterek, çok daha atak bir göç politikasına geçilmesini talep etti.

Hıristiyan Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) yıllardır, ‘Almanya bir göç ülkesi değil’ diyen politikasını eleştiren Oppermann, artık bu politikanın devam edemeyeceğini söyledi. AB ülkelerinden gelen kalifiye iş gücü göçü sayesinde Almanya’nın son yıllarda daha büyük atılıma geçtiğini belirten Oppermann, “Eğer bu göç olmasaydı, Almanya bugünkü refah düzeyine ulaşamazdı. AB’deki serbest dolaşım biz Almanlar için ekonomik olarak da büyük bir şans” dedi.

Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir, Almanya’nın asıl bugün yeni bir sınavdan geçtiğini belirtti ve yeni göç politikasında Başbakan Merkel’i siyasi öncülüğü ele almaya çağırdı: “Başbakan Merkel, ‘Almanya bir göç ülkesidir ve biz bundan yarar sağlıyoruz’ demeli.”

Alman istihbarat Teşkilatı bilgilerine göre Pegida gösterilerine katılanların 22 bini aşırı sağ çevreden. Bunun 10 bini şiddet yanlısı. Almanya Asayiş Şubesi (BKA) Başkanı Holger Münch de ülke genelinde yabancı düşmanı suç olaylarının arttığı uyarısında bulundu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı