« Hürriyet.com.tr

Bugünkü punk 70’lerle karşılaştırılmaz

The Stranglers... 1970’lerde doğup, bugünlere kadar gelebilen neredeyse tek İngiliz punk grubu. Yaptıkları 20’nin üzerinde hit single ve 17 önemli albümle punk’a yön verdiler. Neredeyse 50 yıldır aktif olan grubun 60 yaşındaki besteci, söz yazarı ve solisti Jean Jacques Burnel’le 15 Eylül’de Maçka Küçükçiftlik Park’ta vereceği konser öncesi konuştuk.

Barış AKPOLAT
X

Punk’ın kalelerinden birisiniz. Bir türe öncülük etmek nasıl hissettiriyordu?
- Yalnız.
1980’lerde orjinal olmak için bir formülünüz var mıydı?
- Hayır, bir formülümüz yoktu. Sanırım en doğru ve en iyi şey dürüst ve kendin olmak. Benzersiz olmak daha sonra kendiliğinden oluşan bir şey, olduğun gibiysen sanatsal dışavurumun kendiliğinden gelişiyor. Aslında tüm insanlar zaten eşsiz...
Bunca yıldan sonra yeni besteler yapıp sözler yazarken nelerden etkileniyorsunuz?
- Etrafımdaki her şeyden etkileniyorum. Dünyayı küçümsemeyen, hâlâ biraz masumiyeti içinde tutmuş gözlerle izlemeye çalışıyorum. Adeta bir çocuğun gözleri gibi... Kısacası dünyayı farklı açılardan iyi izlemek gerekiyor.
Zamanında, şarkı sözlerinizin kadınları aşağıladığını onlara saldırdığını düşünenler oldu. 1970 ve 1980’lerde bu tartışmalar grubu nasıl etkiledi?
- Sanırım bizim sözlerimiz pek çok kişiyi kötü etkiledi. Bizse kadın ve erkeğin gerçekliğinden bahsediyorduk. Bazı taraflar daha çok alındı, geri kalanıysa sadece gözlediklerimizi gerçekten savunduğumuzu düşündü.

ORTAYA ÇOK TARTIŞMA KONUSU ATTIK

1970’lerin punk sahnesiyle şimdikini karşılaştırabilir misiniz?
- Karşılaştırılamaz.
Punk’tan reggae’ye kadar pek çok grubu etkilediniz. Punk bir duruşunuz olsa da müziğiniz çok oturaklı ve melodikti. Bas sound’unuz dinamikti. Türdeşlerinizin tersine, değişik vokaller de kullanıyordunuz. Bu kadar farklı özelliği nasıl birleştirdiniz punk’ta?
- Sadece geniş bir yelpazede müzik dinledik ve pek çok farklı türden ilham aldık. Tek türe bağlı kalmadık.
Sözlerinize geri dönersek... İnsanlar bu kadar tepkiliyken aynı zamanda nasıl bu kadar başarılı oldunuz? Bu kötü itibarlı grubu nasıl ayakta tuttunuz?
- İnsanlar alınmış olmak için alınıyordu. Kimiyse sözlerimizin iyi tartışma konuları yarattığını düşündü. Bence de, biz çok tartışma konusu attık ortaya ki bu gayet güzel bir şey.

İNSANİYET VE SEKSAPALİTE BEKLİYORUM

Son yayınlanan albümünüz Giant’ın kapağında neden tüm üyeler kendini asıyor? Bunun arkasındaki fikir neydi? Grubun ölümü mü?
- Hayır, grubun ölümü değil her şeyin geçmek zorunda olduğuydu.
Günümüzün punk grupları hakkında ne düşünüyorsunuz? Politik duruş anlamında beğendiğiniz kim var?
- Rusya’da olay olan Pussy Riot’ı rahatlıkla söyleyebilirim.
Son yayınlanan Giant albümünüzden sonra güzel yorumlar aldınız. Turne nasıl gidiyor?
- Açıkçası bir beklenti içinde yapmadık albümü. Fakat yeni ve taptaze bağlantılar yapmak çok güzel. Çoğunluğu gençlerden oluşan kitlelere çalmak çok güzel bir his.
Türk müziğiyle ilgili bir bilginiz var mı?
- Pek yok ama öğrenmek için can atıyorum. Bilmeyi çok isterim ve umarım etkilenir ve ilham alırım.
Türk izleyicisinden bir beklentiniz var mı?
- Sıcaklık, insaniyet, anlayış ve seksapalite..

50 YILDIR AKTİFLER

* The Stranglers 1974’te kuruldu. Üyeleri hâlâ müzik yapmaya devam ederek en uzun kariyere sahip punk gruplarından biri oldu.
* Toplam 17 albümleri var. Son albümleri Giant, 5 Mart 2012’de yayınlandı.
* Grubun 1974’ten beri davulcusu olan Jet Black’in bir tür kalp rahatsızlığı var. Şu an 74 yaşında ve hala çalıyor.
* İngiltere ‘Top 40’ single listesine 23, ‘Top 40’ albüm listesineyse 17 albüm sokmayı başaran grup, taviz vermeyen agresif söz ve müziğiyle tanınıyor.
* The Stranglers, İngiliz punk sahnesinin 1970’lerin ortalarındaki en önemli temsilcilerinden biri oldu.
* Golden Brown, No More Heroes, Peaches, Always The Sun ve Skin Deep gibi şarkıları önemli başarılar kazandı.
* Peaches, Sex Pistols’un God Save The Queen adlı hit single’ının en büyük rakibiydi.

EKSEN ON FAİR’DE BAŞKA GRUPLAR DA VAR

Radyo Eksen 2007 ve 2008’de Helldorado, Kultur Shock, Devotchka ve The Gutter Twins konserlerini düzenlemişti. Garanti Bankası sponsorluğu ve Avea’nın desteğiyle düzenlediği ilk festival olan Eksen On Fair’de The Stranglers dışında 2010’da NME dergisinin en iyi yeni grup ödülü verdiği Bombay Bicycle Club, Belle & Sebastian Dj Set, Babyshambles-Libertines ortaklığı olan London Guns ve Space gibi yabancı grupların dışında son bir yıldır hayli iyi çıkış yapan Neyse ve Dancing Birds Feel The Beat sahne alacak. Grupların yanısıra festivalde bir de panayır alanı olacak. Zihni Müzik, Vintage Records, Rainbow 45 ve Plakhane gibi dört plak, aklınızdaki dövmenin şablonunu çizecek olan dövmeci, David Bowie, Jack White gibi sanatçıların yağlı boya tuvallerinin satıldığı Neart, Harikalar Dükkanı, Ozz Design, Oli Bastiani, Arka Bahçe Yayıncılık gibi çeşitli dükkÂnlar ve Lomography gibi standlar kurulu olacak.
Festival 15 Eylül 2012 Cumartesi günü Maçka Küçükçiftlik Park’ta gerçekleştirilecek. Biletler 67.50-140 TL arasında.

Kaynak: Barış AKPOLAT

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
A’dan Z’ye Paris
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İçine giren canlıyı taşa dönüştüren korkunç göl
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İki yıl önce ortaya çıkmıştı! Yeni adayı bekleyen büyük tehlike...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bavul hazırlarken yaptığınız 5 hata!
Karadeniz
Uzungöl beyaza büründü, yılbaşına hazır!