ANKARA HABERLERİ

Bugünkü Meclis dehşet verici

Hürriyet Haber
02.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Çevre ve Kültür Bakanı Eroğlu’nun “Meclis’e hakim turuncu renkler milletvekillerini hırçınlaştırıyor” sözleriyle başlayan tartışmaya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Günay, “Meclisin bugünkü durumundan çok üzüntü duyuyorum. Saygısızlık sayıyorum” dedi.

Hürriyet Haber

ÇEVRE ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun, “TBMM Genel Kurul Salonu’na hakim olan turuncu renkler milletvekillerini hırçınlaştırıyor” sözleriyle başlaya tartışmaya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Günay, “Meclis’in bugünkü durumundan çok üzüntü duyuyorum. Saygısızlık sayıyorum. Bugünkü Meclisi, ben fiziki konum itibariyle dehşet verici diyorum, üzüntüyle izliyorum” dedi. Günay, Eroğlu’nun, TBMM Genel Kurul Salonu ile ilgili sözlerinin hatırlatılarak, bu konudaki düşüncesinin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

“Dünyanın hiçbir parlamentosu kendi geleneksel salonuyla böyle oynamamıştır. Meclisin ben eski halini de biliyorum. Girdiğinizde sükunet telkin eden bir ağırlığı, mehabeti vardı. Fakat 90’lı yıllarda şimdi bir siyasi partinin genel başkanı olan meclis başkanı döneminde, ‘İnsan üzerinde baskı yapıcı, faşizan bir görüntüsü olduğu’ iddia edildi ve bugünkü konser salonuna dönüştürüldü. Meclisin bugünkü durumundan çok üzüntü duyuyorum. Saygısızlık sayıyorum.
/images/100/0x0/55ea0b12f018fbb8f86680ce
O dönemde bu kararı parlamentonun ilgili komisyonları, öteki birimleri nasıl kabul ettiler bilmiyorum. Meclis salonunun bütün o ciddiyeti, ağırlığı, vakarı gitti. Maalesef bir gösteri salonu halinde. Tekrar eski haline getirilebilir mi? Çok ağır bir maliyet gerektirecektir. Kaldı ki o düzenlemelerin haklı-haksız bazı yolsuzluk tartışmalarına konu olduğunu da biliyorsunuz. Avrupa’da, parlamentosu en köklü ülkelerde geç gelen vekil oturacak yer bulamaz. O parlamentonun tarihsel bir ağırlığı vardır. Geç geldiyseniz ona katlanacaksınız. O parlamentoya dokunulamaz. Bizdeki tarih bilinçsizliği elini parlamentonun içine kadar soktu. Bugünkü Meclisi, ben fiziki konum itibariyle dehşet verici diyorum, üzüntüyle izliyorum.

Gerginliğe vesile olur mu? Bu konular benim uzmanlık alanıma girmiyor... Sükunet, ciddiyet telkin etmediği, ağırbaşlı bir davranış telkin etmediği ortada. Üzüntü yaşadım. O değişiklik yapılırken parlamento üyesi değildim, olsaydım ciddi biçimde karşı koyardım. Böyle bir konser salonuna dönüştürülmesine nasıl imkan verildi?”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bugünkü Meclis dehşet verici haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı