ANKARA HABERLERİ

Bugün yatırım yapan gelecekte kazanacak

Hürriyet Haber
19.05.2010 - 00:00Son Güncelleme : 18.05.2010 - 21:09

TEKSİS Genel Müdürü Hüseyin Devrim, hidrojen, rüzgar, güneş, jeotermal, dalga, yeni nesil nükleer yakıtlar gibi enerji üretimlerle ilgili alanda çalışan Ar-Ge firmalarına yatırım yapanların ilerde kazançlı çıkacağını söyledi.

Hürriyet Haber

Bu haftaki KOBİ’LER KONUŞUYOR köşemizin konuğu TEKSİS Genel Müdürü Hüseyin Devrim. İleri Enerji Sistemleri olarak adlandırdığı sektörde üretimin artmasıyla beyaz yakalı istihdamın da artacağını, alt ve yan sanayinin ise gelişeceğini belirten Devrim, “Önümüzdeki yıllarda ülke olarak 130 Milyar Dolar yatırım yapmamız gereken enerji sektöründe TEKSİS olarak yerimizi alacak yatırımlar yapıyoruz” dedi.

VELİ SARITOPRAK : Kısaca TEKSİS bir Ar-Ge firmasıdır diyebilir miyiz?
HÜSEYİN DEVRİM : Evet. Ülkemizdeki genel duruma bakıldığında üniversitelerimiz ve araştırma enstitülerimiz araştırma konusunda iyi durumda olmalarına rağmen, bu araştırmalardan çıkan sonuçlar ne yazık ki geliştirilerek ticarileştirilememektedir. İşte tam bu noktada TEKSİS İleri Teknolojiler Ar-Ge faliyetlerinin geliştirme ayağında durmayı kendine misyon edindi.

VELİ SARITOPRAK : Ankara’nın geleceğini nasıl görüyorsunuz?
HÜSEYİN DEVRİM : 1986 yılında öğrenci olarak geldiğim Ankara, artık sanayi ve üniversitenin kucaklaştığı nezih bir şehir oldu. Bundan çok büyük mutluluk duyuyorum. Şehrimiz sanayi ile üniversitelerimizin işbirliğini daha da arttırarak savunma sanayinde yakalıdığı başarıyı diğer sektörlere de taşıyacaktır.

Milyon dolarlık yatırım

VELİ SARITOPRAK : TEKSİS İleri Teknolojileri hangi sektörde faaliyet gösteriyor?
HÜSEYİN DEVRİM : Ana faliyeti alternatif enerji sektöründedir. Yapılan araştırmalara göre enerji sektörü küresel ekonominin büyümesini belirleyen en temel parametredir. Durum ülkemizde de farklı değil. Hesaplamalar göstermektedir ki ülkemizin enerji açığını kapatabilmesi için 130 milyar dolarlık bir yatırım yapması gerekmektedir. Bu büyüklükte yapılacak bir yatırımın yaratacağı istihdamı düşününüz. Ancak tamamen ithal ettiğimiz fosil yakıtlara dayalı bir enerji üretiminin ülkemize yarar getireceğini hiç kimse düşünmez. Bunun yerine temiz, hiçbir zaman tükenmeyecek yenilenebilir kaynaklar ile yapılacak üretim hepimizin tercihi olmalıdır. Yeni nesil nükleer yakıtlar ve hidrojen bu alandaki en temel kaynaklardır.

Kalkınma çok üretimle olur

TEKSİS İleri Teknolojiler hidrojen yakıtı ve bunun doğrudan elektrik enerjisine dönüştürüldüğü yakıt pillerinin geliştirilmesine çalışmaktadır. Yakıt pillerinin üretimi multi-disipliner bir konudur. Temel bilimlerde yeralan uzmanların yanısıra Malzeme, Makina, Kimya, Bilişim, Elektrik, Elektronik ve Tasarım Mühendis ve Teknisyenlerinin birarada çalışmalarına olanak sağlar. Aynı şekilde hidrojenin üretrimi, depolanması ve dağıtımı da de pek çok farklı uzmanlık alanını biraraya getirir. Ülkemizdeki üniversite mezunu işsiz sayısını dikkate aldığımızda bu innovatif sektör beyaz yakalı işsizlere yoğun bir istihdam sağlayacaktır.

VELİ SARITOPRAK : Gençlere tavsiyeleriniz neler?
HÜSEYİN DEVRİM : İleri enerji teknolojileri tüm teknolojilerde olduğu gibi ilgililerin durmaksızın kendini geliştirmesini, dünyayı yakından takip etmeyi gerektiren, yeni buluş ve gelişmelere çok açık bir alandır. Burada başarılı olmak isteyenler öncelikle temel bilimler ve mühendislik alanında uzmanlaşmalı ve paralelinde yan dallarda bilgilerini arttırmalıdır. Artık üniversitelerimizde Enerji Mühendisliği Bölümleri açılmaya başladı. Çok yerinde bir karar. Kesinlikle arkadaşlarımıza bu bölümü öneririm. Dünyayı takip etmek istiyorsanız bir kaç dili çok iyi bilmelisiniz. Teknik konularda uzman, çok iyi yabancı dil bilen, sosyal yönleri güçlü kişiler ülkemizin hızla önünü açacaktır. Kalkınma üretimle olur. Hepimiz bu konuda ne yapabilirim diye düşünmeli ve geleceğimizi bu şekilde planlamalıyız.

VELİ SARITOPRAK : İleri enerji sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimcilere tavsiyeleriniz var mı?
Kendimize ait teknolojiler
HÜSEYİN DEVRİM : Pazarın büyüklüğü milyarlarca dolar. Ancak realize olması için zamana ihtiyacı var. Bu konuda dünyanın çok gerisinde değiliz. Yabancı üreticilerin ihtiyaç doğduğunda pazara hakim olmasının önüne geçersek ülke ekonomisine büyük katkı sağlanır. Yatırımcılarımız uzun vadeli düşünerek planlarını yaparlarsa kazançlı çıkacaklardır. Bu aşamada hidrojen, rüzgar, güneş, jeotermal, dalga, yeni nesil nükleer yakıtlar gibi enerji üretimleri ile ilgili Ar-Ge yatırımlarını olabildiğince arttırmalıyız. Şimdi bu alanda çalışan Ar-Ge firmalarına yatırım yapanlar ileride kazançlı olacaktır.

Kısa ve akılcı çözümler

VELİ SARITOPRAK : Teksis İleri Teknolojiler nasıl doğdu?
HÜSEYİN DEVRİM : Grubumuz içerisinde yeralan AYES adındaki firmamızla 15 yılı aşkın bir tecrübe ile Ar-Ge ve Kalite Kontrol Laboratuvarı için yüksek teknoloji cihazlarının ithalatını yapıyoruz. Bu konuda uluslararası isme sahip firmaların Türkiye’deki tek temsilciliğini yürütüyoruz. Sektörde başarılı bir ticari hayatı sürdürebilmek için kalifiye mühendis ve teknisyenlerle kaliteli ve kesintisiz bir hizmet vermeli, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeli, sorunlara kısa ve akılcı çözümler üretmelisiniz.

Doğru işler yapmalıyız

Ülkemize doğru teknolojileri, uygun fiyatlarla getirmek ve bu ürünleri en uzun şekilde kullanılır halde tutabilmek, ithalatçıların ülkeye verecekleri en büyük katma değerdir.
Firmamızın yapısında mühendislik var. Doğru işler yaparak, doğru üreticileri seçerek, doğru sistemleri getirerek, teknolojiyi yakından takip ederek ithalatçı vasfımız ile üzerimize düşeni yaptığımızı düşünüyoruz. Ama bu bizi tatmin etmedi. Hiç bir mühendis başka bir mühendis tarafından geliştirilip üretilen ürünü ya da sistemi anlayarak, çalıştırarak, işleterek mesleğinde tatmin olamaz. Olmamalı da. İşte içimizdeki bu rahatsızlık TEKSİS İleri Teknolojiler’i yarattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bugün yatırım yapan gelecekte kazanacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı