"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Bugün sadece müzik dinleyin

TÜRKİYE’NİN ve dünyanın gündeminden yorgun düşenlere yapabileceğim tek tavsiye şu: Müzik dinleyin.

Ama Nadir Nadi’nin tavsiye ettiği biçimde dinleyin.
Müziği dışarıdan gelen bir ses gibi değil, uğraşınıza eşlik eden ezgiler toplamı olarak değil, müzik olarak dinleyin. Kulağınızı sadece ona verin, gözlerinizi de dinlendirin.
Nadir Bey (Nadir Nadi) müziğin nasıl dinleneceğini sık sık anlatırdı.
Oturacaksınız, müziğin sesini açacaksınız, başka bir iş yapmadan, başka bir uğraşın bu konsantrasyonu bozmasına müsaade etmeden dinleyeceksiniz.
Size geçen hafta dinlediklerimden bazısının adını vereceğim.

TÜRKÜ sever misiniz? Bu genel bir soru oldu, biraz ayrıntıya inelim.
Otantik icraları mı beğenirsiniz, yoksa çoksesli söyleyişi mi? Sizin için ney ve bağlama yeterli mi? Hiç kuşkusuz anımsatalım bağlamayı genel başlık olarak kullandım.
İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nun Yorumlar başlıklı icralarını dinledim.
İki CD’den oluşan albümün özelliğini, albümde yazıları bulunan iki ismin görüşlerini okuyalım.
Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ayşenur İslam’ın yazısı, topluluğun özelliklerini ve amaçlarını açıklıyor:
“Halk müziği ve ezgilerimize yeni ve çağdaş bir bakış getirmeyi amaçlayan topluluk, tüm yörelerimizi kapsayan repertuvarı ve yine grubun kendi bünyesindeki aranjörlerin düzenlemeleri ile halk müziğimizin yurtiçi ve yurtdışında daha geniş kitlelere ulaşmasını hedeflemektedir.
Topluluğun repertuvarında, Türk Halk Müziği dışında Klasik Türk Müziği ve Dünya Müzikleri’nden eserler de yer almaktadır. Toplulukta, aranjör ve yorumcu olarak her biri kendi konusunda üstün deneyime sahip sanatçılar görev yapmaktadır.”
Topluluk Müdürü Ünal Karakoç da, amaçlarını ve hedeflerini belirtiyor:
“Bilindiği gibi 1993 yılından bu yana Topluluğumuz, geçmişi yüzyıllara dayanan müziğimizi aslına bağlı kalarak modernize etmiş, yurtiçi ve yurtdışı sayısız dinletide sizlere ulaştırmış ve dolayısıyla da geleceğe taşıma çalışmalarında bulunmuştur.
Halk müziğimizi özgün ve çoksesliliğe modernize eden düzenlemelerle daha geniş dinleyici kitlesine ulaştırabilmek için yapılan ve beğenilerinize sunulan elinizdeki bu albüm, Topluluğumuz için bir ilktir.”
Türkü sevenlerin bildiği parçaları, çoksesli bir anlayışın uygulandığı bu icraları beğenecekleri kanısındayım. Bir orkestranın eşliğinde ses sanatçılarının icrası bu türküleri yeniden dinlememizi sağlayacaktır. Hele genç kuşak, sanırım bu tür düzenlemelerle türkülere ses belleklerinde daha çok yer verecektir.
İsteyen otantik icralarla karşılaştırabilir ama bu yaklaşım bana çağdaş bir müzik anlayışı olarak uygun geliyor.

GÜZEL BİR PAZAR

KLASİKLERDEN oluşan iki CD’lik seçmelerin adı “Güzel Bir Pazar”.
Kapaklarındaki yazıdan, bu yapıtların dört mevsime de seslendiği ya da dört mevsimi de seslendirdiği düşünülmüş. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış.
Tanınmış bestecilerin çok sevilen, çok dinlenen, popüler bestelerinden yapılmış 40 icra.
Mozart’ın 40. Senfonisi ile başlıyor, Çaykovski’nin Mazeppa’sı ile son buluyor.

İYİ bir pazar geçirmenizi dilerim.

(*) İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, Yorumlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü.
(**) Güzel Bir Pazar, 40 Classics, ajs ajans.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI