Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bugün erkekleri evde bırakın

  Hürriyet Haber
  08 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mart 1998 - 00:01

  Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kimi bugünü coşku içinde kutlamak için yapılan etkinliklere katılıyor kimi de ‘‘kadınlar günü’’nün gereksiz olduğunu savunduğu için görmezden geliyor. Oysa

  sokaklar, konferans, sinema, tiyatro salonları çoktan doldu. Ya bir yürüyüş, ya bir panel ya da bir sergi... Ama her yerde kadın. Bugün kadınlar ne yapıyor öğrenmek istiyorsanız bu yazıya gözatmalısınız.

  Cadılar birleşin!

  Birçok bağımsız kadın gruplarının da katıldığı miting bugün saat 11.00'de Abide-i Hürriyet Caddesi'nde başlıyor. Kadın yazarların da katıldığı standlar açılacak ve şarkılar, türkülerle renklenecek. Bir şenlik niteliğinde düşünülen miting, yürüyüşle başlıyor, kadınlardan oluşan bir grubun konseri ile devam ediyor. 8 Mart Kadın Platformu, Pazartesi Dergisi, KADAV, ÖDP'li, DİSK'li ve Demokrasi ve Barış Parti'li kadınların da katıldığı miting aşağı yukarı 1-2 saat sürecek. Akşam ise bütün kadınlar eğlenmeye gidiyorlar. ‘‘Savaşa ve Kadına Yönelik Şiddete Hayır Mitingi’’nde söz kadınların.

  Kaderimizi kim tayin edecek?

  KA-DER, ‘‘Kadın ve Politika’’ paneli düzenliyor. Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi'nde, saat 14.30'da.

  Gelip giden sevgili gibi

  İki ayrı kültürden gelen ama sanatla birleşen iki kadının sergisi... Gel-Git. Proje olarak iki yıl önce Oulu'da tasarlanan bu karşılıklı sergi, adını, iki sanatçının üretimlerini ortak bir davranışla farklı coğrafyalara taşımalarından alıyor. Farklı plastik malzemeyi benzer algılama ve simgeleme düzleminde kullanan sanatçıların ortak konseptleri, yaşam. Nilhan Sesalan Yüzsever ve Karoliina Niemala, heykel çalışmalarını 4-25 Mart 1998 tarihleri arasında Kadın Eserleri Kütüphanesi Bilgi Merkezi'nin galerisinde ve 10-28 Haziran 1998 tarihlerinde ise Finlandiya-Oulu Visual Centre'da sergileyecekler.

  Kadının gazeteci olanı

  İstanbul Beyoğlu Belediyesi, 8 Mart dolayısıyla ‘‘Medyada Kadının Yeri’’ konulu bir panel düzenliyor. Tarık Zafer Tunaya'daki panele Ayla Ağabegüm, Ayşe Önal, Edibe Sözen, Kezban Hatemi, Sibel Eraslan katılıyor. Bugün saat 14.00'te başlayacak panel öncesinde, 13.00'de Galatasaray Meydanı'ndan Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'ne saygı yürüyüşü düzenleniyor.

  İlk dünya güzelimizi görelim

  Tatilya'da bir sergi başlıyor. ‘‘Anadolu'da Kadın İlklerinden Bir Kesit’’ adlı sergi, Meşrutiyet'ten günümüze kendi alanında ilk olan kadınları biraraya getiriyor. İlk dünya güzelimiz, ilk belediye başkanı, ilk astronom, ilk jinekolog... Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Vakfı ile birlikte gerçekleştirilecek sergide orjinal eski kadın dergileri ve eserleri yer alıyor. Sergi, 23 Mart'a kadar sürecek. Bugünkü etkinlik serginin kokteyliyle başlıyor ve saat 15.45-16.45 arası Tatilya Amfitiyatro'da yapılacak konser ve gösterilerle devam ediyor.

  Güller kırmızı mı?

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bugün Versace, Iceberg ve Gazzellini mağazaları açık. Ayrıca gelen her kadına bir gül hediye edilecek.

  75. yıl defilesini kaçırmayın

  Bugün İzmir de çok eğlenceli. Saat 10.00'da Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından Sabancı Kültür Sarayı'nda düzenlenen sempozyuma konuşmacı olarak milletvekili Sema Pişkinsüt, Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zehra Odyakmaz, Celal Bayar Üniversitesi İİBF Dekanı Prof.Dr. Hülya Tütek, Milliyet Gazetesi'nden Çağlayan Bilgen katılıyor. İkinci oturuma ise Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Kudret Güven, Türk Kadınlar Birliği İzmir İl Başkanı Şermin Akman, Çağdaş Gazeteciler Derneği Ege Şube 2. Başkanı Cemil Tunca, Hürriyet Gazetesi'nden Sirel Ekşi konuşmacı olarak yer alacak.

  Çiğli Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Dünya Kadınlar Günü programı ise şöyle düzenlenmiş. EVKA-2 Çiğli Yunus Emre İlköğretim Okulu'nda saat 12:00'de Kadınlar Yürüyüşü, 13:00'te Genç Kızlar Koşusu ve ödül töreni var. Program, 14:15'teki ‘‘Cumhuriyetin 75. Yıl’’ defilesiyle son buluyor.

  Kimse beni sevmiyor

  Kültür ve sanat aracılığıyla eğiterek toplumun yeniden yapılanmasıyla ilgilenen Anakültür Kooperatifi'nin ‘‘Sevgi Şöleni’’nin amacı, ulusal ve uluslararası kültürler arası etkileşimden yola çıkarak evrensele taşınacak bir iletişim ortamı yaratmak. Kültür ve sanatın bu bağlamda evrensel bir dil olduğu ve sevgisiz hiçbir şeyin yaratılamayacağı görüşüyle ‘‘sevgi şöleni’’ adı altında kutlamalar düzenlemek üzere tasarlanmış bir proje. Anakültür bu yıl ikincisini düzenlediği şölende ‘‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Dargeçit-Mardin'de’’ diyor. Birincisi geçen yıl Şanlıurfa'da yapılan ve iz bırakan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ‘‘Sevgi Şöleni’’'ni bu yıl Dargeçit- Mardin'de yapacaklar. Şölen ekibinin konukları arasında Şükriye Tutkun, Buket Uzuner, Seda Güler, Nevval Sevindi ve Muteber Yöğnük bulunuyor.

  Yaşamın sergisi

  Diyarbakır'da kurulan Demokrasi Platformu'nun Kadın Komisyonu'nun çağrısı üzerine, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden kadınlar Diyarbakır'a gidiyor. Diyarbakır'da saat 12.00'de bir basın açıklaması yapılacak. Komisyon ayrıca ‘‘Yaşamda Kadın Karma Sergisi’’ düzenliyor.

  HADEP Diyarbakır Kadın Komisyonu da gün boyunca il ve ilçe merkezlerinde çeşitli etkinlikler düzenliyor.

  Filmler parasız

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Antalya'da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. 8-15 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek program kapsamında 8 Mart Pazar günü Üniversiteli Kadınlar Derneği ile Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı'nın Yılın kadını Ödül Töreni gerçekleştirilecek. AKM Aspendos salonundaki tören saat 20.30'da başlayacak. Bu arada 9 Mart Pazartesi de Perge salonunda da kadın konulu kısa metrajlı film gösterisi yapılacak. Ücretsiz olan film gösterisi ise saat 14.30'da başlayacak.

  Resmen kadınlar günü!

  Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü'nün, Kültür Bakanlığı'nın katkıları ve Gönüllü Kadın Kuruluşları'nın işbirliğiyle düzenlenen kutlama programı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda 9.15'de başlayacak. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın'ın konuşmasının ardından Bilkent Dörtlüsü, Oda Müziği Konseri verecek. RTÜK Başkanı Prof.Dr. Agah Çubukçu, Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Gülten Daş, Bilgi Başvuru Bankası Temsilcisi Fatma Ekinci, Devlet Sanatçıları Ayten Gökçer ve Suna Korad, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof.Dr. Türkan Saylan ve okuma-yazma kursiyeri Müzeyyen Şen de birer konuşma yapacak. ‘‘Kadınlar Vardır’’ belgesel film gösteriminin de sunulacağı program, Şef Uğur Bayrak yönetimindeki Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nun konseri ile 12.45'de tamamlanacak.

  Sertap Erener gelecek!

  CHP Kadın Kolları'nın etkinliği Atatürk Spor Salonu'nda saat 14.00'de başlayacak. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Zülfü Livaneli'nin de katılacağı toplantıda Sertap Erener konser verecek. Bir şenlik niteliğinde olması planlanan etkinliğin görsel tasarımı, Fransız Ressam Matisse'in ‘‘Dans Eden Kadınlar’’ tablosu esas alınarak hazırlanırken; modernizm, özgürlük, dayanışma ve yaşama sevinci temaları ön planda tutulmuş. CHP Kadın Kolları ‘‘Sömürüsüz Bir Dünya Ancak Kadınlarla’’ diyor.

  Panele gidelim, güzelleşelim!

  ‘‘Türk Kadınının Günümüzde ve 2000'li Yıllarda Yeri’’ konulu konferans Vakıfbank Konferans Salonu'nda 11.00-12.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Konferansa Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eşi Nazmiye Demirel de katılacak.

  ‘‘Özürlü Kadının Durumu ve Sorunları’’ konulu panel Altı Nokta Körler Derneği'nin Eğitim Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda saat 14.00'de başlayacak.

  Oleyis'in düzenlediği ‘‘Kadınlar ve Yeni Dünya Düzeni’’ konulu panel Merit Altınel Oteli'nde saat 10.00-14.00 arasında yapılacak.

  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin düzenlediği ‘‘Etik Açısından Kadına Bakış’’ konulu panel Tübitak Feza Gürsey Salonu'nda saat 14.00'de başlayacak.

  GOP'taki Çırağan Pastanesi tüm hanım müşterilerine birer demet çiçek sunacak.

  Yarın da (9 Mart) ‘‘21. yüzyıla Girerken Türk Kadınının Konumu’’ konulu panel Ankara Üniversitesi 100. Yıl Salonu'nda saat 15.00'de gerçekleşecek. Devlet Bakanı Işılay Saygın ‘‘Politikada Kadın’’, Prof.Dr. Ülker Gürkan ‘‘Hukukta Kadın’’, Prof. Dr. Beyza Bilgin ‘‘Dinde Kadın’’, Nadire İçkale ‘‘İş Hayatında Kadın’’, Devlet Sanatçısı Ayten Gökçer de ‘‘Sanatta Kadın’’ı anlatacak.

  Uçan Süpürge'nin geleneksel ‘‘Güne Birlikte Başlayalım’’ kahvaltısı saat 10.00'da Galeri Sera'da. ‘‘8 Martta Neler Oluyor’’ adlı söyleşi ise saat 16.00'da Uçan Süpürge'de.

  Herkes gelsin!

  DİSK ve Türk-İş'e bağlı sendikalar, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, İnsan Hakları Derneği, Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği, siyasi partiler ve Adana Kadın Platformu tarafından, 8 Mart'ta miting düzenlenecek. Mitinge katılanlar, saat 11.00'de Hastaneler Kavşağı'ndan yürüyerek Uğur Mumcu Meydanı'na gelecek.

  Biraz da yürüyelim

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, Konya Türk Kadınlar Birliği'nin düzenlediği ‘‘Kadın Yürüyüşü’’ sabah saat 10.00'da Atatürk Anıtı'nın önünde başlıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı