Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Bugün dünya öğretmenler günü

  Hürriyet Haber
  05 Ekim 2007 - 09:47Son Güncelleme : 05 Ekim 2007 - 09:47

  Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nü öğretmenlerin “yoksulluk kıskacında karşıladığını” belirtti.


  Dinçer, düzenlediği basın toplantısında, yarın 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nün kutlanacağını anımsattı. Türkiye'deki öğretmenlerin bu günü, her geçen gün biraz daha zorlaşan ekonomik, demokratik ve mesleki sorunlarla karşıladığını kaydeden Dinçer, eğitim emekçilerinin özlük hakları ile sosyal haklarını kullanma konusunda da büyük sıkıntılar yaşadığını ifade etti.
  “Öğretmenlerimiz, 5 Ekim'i yoksulluk kıskacında karşılıyor” görüşünü dile getiren Dinçer, öğretmenlerin yoksulluk sınırında, memur ve hizmetlilerin de açlık sınırında maaş aldıklarını söyledi.
  OECD tarafından yayınlanan “Bir Bakışta Eğitim 2007 Yılı Raporu”nda yer alan öğretmenlere ilişkin bilgileri aktaran Dinçer, rapora göre, öğretmenlerin çalışma saatlerinin fazlalığı açısından Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında Macaristan'dan sonra geldiğini ifade etti. Dinçer, Türkiye'de bir öğretmenin yılda toplam bin 808 saat çalıştığını, OECD ortalamasının bin 688 saat olduğunu belirtti. Dinçer, öğretmenlerin her yıl OECD ortalamasından 120 saat fazla çalışmasına karşın daha düşük ücret aldıklarını söyledi.
  Türkiye'de ilköğretimde yeni göreve başlayan bir öğretmenin yıllık brüt 17 bin 909 ABD doları kazandığını, ilköğretimde en yüksek öğretmen maaşının 21 bin 623 dolar olduğunu kaydeden Dinçer, lisede ise yeni başlayan bir öğretmenin 18 bin 179 dolar aldığını, en yüksek maaşın da 21 bin 893 doları bulduğunu kaydetti. OECD ortalamasının ise yeni başlayan bir ilköğretim öğretmeni için 27 bin 723, lise öğretmeni için 31 bin 154, ilköğretimde en üst derece maaşın 45 bin 666, lisede ise 51 bin 879 dolar olduğunu vurgulayan Dinçer, OECD ülkeleri arasında en yüksek maaşın Almanya'da, en düşük maaşın ise Türkiye ve Macaristan'da verildiğini ifade etti.
  Türkiye'de öğretmen başına okul öncesinde 20, ilköğretimde 26, ortaöğretimde 16 öğrenci düştüğünü, bu rakamların OECD ortalamasının sırasıyla 15, 17 ve 13 olduğunu kaydeden Dinçer, Türkiye'deki öğretmenlerin diğer OECD ülkelerine göre daha fazla öğrencinin sorumluluğunu yüklendiğini belirtti.
  Dinçer, şunları kaydetti:
  “Türkiye'deki eğitim emekçileri, OECD üyesi ülkelerdeki eğitim emekçilerine göre daha fazla çalışmaktadır, daha çok öğrencinin sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Öğretmenler, geçimini sağlamak için daha fazla yıpranmaktadır. Türkiye'deki öğretmenlerin sosyo-ekonomik koşulları yıllar geçtikçe daha da kötüleşmektedir. OECD'nin bu raporu, öğretmenlerimizle ilgili olarak hükümet ve sayın Bakan tarafından çizilen pembe tablonun dağılmasına, bilimin verileri eşliğinde önemli bir katkı sunmaktadır. Eğitim fakültelerinden mezun işsiz öğretmen adaylarıyla ilgili hiçbir yapıcı çözüm geliştirmeyen, eğitim emekçilerini ek iş yapmak zorunda bırakarak hem onları hem de çocuklarımızı mağdur eden, kamu emekçilerinin grevli toplu sözleşmeli sendikal haklarına şerh koyan AKP politikalarını kınıyoruz.”
  Dinçer, tüm eğitim emekçilerini 6 Ekim Cumartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı önünde yapacakları basın açıklamasına katılmaya çağırdı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı