Gündem Haberleri

  Bugün dua günü

  Hürriyet Haber
  06.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Müslüman ve Hıristiyanlar dünya barışı için birarada. Bugün Eğirdir'de yarın ise Yalvaç'ta toplu dua edecekler. Bu birliktelik tarihe geçecek

  Hazreti İsa'nın doğumunun 2000'inci yıldönümünün kutlandığı şu günlerde kutsal kitaplar Kur'an-ı Kerim ve İncil kayıtlarında geçmesine rağmen bugüne kadar hiç bilinmeyen ya da gözardı edilen Anadolu'nun kutsal toprakları yeniden keşfediliyor. Bu topraklarda kardeşlik var.

  Dünya barışı için

  Dinler Mozaiği Anadolu Topraklarında 3000'e Doğru Projesi kapsamında düzenlenen 2. Aziz Pavlos etkinliğinde, tek tanrıya inananlar bugün Eğirdir'deki Nis Adası'nda, yarın da Aziz Pavlus'un ilk resmi vaazını verdiği Yalvaç'da ‘‘Dünya Barışı’’ için dua edecekler. Nis Adası'ndaki ayini Fener Patriği 1. Bartholemos yönetecek.

  Özel temsilciler

  3 Bin'e Doğru 2. Aziz Paul Yürüyüşün’de Papa Jean Paul'u, Katolik Ruhani Liderler Kurulu Başkanı Episkopos Lois Pelatre ile Monsinyor Ruggero Francisna, Türkiye'yi ise Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ile Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri topluca temsil edecek.

  Göç eden torunlar

  Hıristiyan ruhani temsilciler arasında Ortadoğu Rahibeler Kurulu Başkanı Sir Camilla Stellacki de yer alıyor. Yunanistan'ın da çok özel ilgi gösterdiği bu etkinliğe, Sparta kentinin belediye meclis üyeleri ile Türkiye'den göç eden Rumların torunları da ilke imza atarak katılacaklar.

  Bu tabloyu istiyoruz Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen etkinlikte kıl çadırda dua eden din adamları, inanç özgürlüğünün yaşandığı Laik Türkiye'nin bayrağı altında anı fotoğrafı çektirmişlerdi. Bu tablo ‘‘Demokrat Türkiye’’nin fotoğrafı olmuştu. Şimdi Burdur, Isparta ve Antalyalılar, geçen yıl oluşan bu tablonunu ikincisini bekliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı