ANKARA HABERLERİ

Bugün Cuma hutbesinde dünürü daraltma denecek

Hürriyet Haber
25.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Müftülüğü Cuma hutbesinde, düğün ve nikah sırasında damat ve gelinin ailelerinin birbirlerine azami ölçüde yardımcı olması gerektiğini belirterek, “Küçük şeyler için karşı tarafı sıkıntıya sokmak, daha sonra hiç yüz yüze gelmeyecekmiş gibi aşırı isteklerde bulunarak dünür olduğu aileyi darda bırakmak hiç de doğru değil” uyarısında bulunacak.

Hürriyet Haber

Yenimahalle İlçe Müftüsü Eyüp Demir’in hazırladığı ve yarın Cuma Namazı’nda başkentteki camilerde okutulacak “Düğün ve Geleneklerimiz” konulu hutbede, toplumları toplum yapan özelliklerden birinin de örf ve adetleri olduğuna işaret edilerek, düğünlerin ve o düğünlerdeki geleneklerin de bunlar arasında yer aldığı belirtildi.

Nikah ve düğünlerle mukaddes aile yuvasının kurulduğu ifade edilen hutbede, bu mukaddes yuvayı oluşturanların da geçici menfaatler için değil, neşe ve hüzünde bir olmak, ölünceye kadar aynı yastığa baş koymak ve evlat sahibi olmak için bir araya geldiği vurgulandı.

Nikahsız evlilikler

Kurulan yuvanın temelleri ne kadar sağlam olursa yuvanın da o kadar uzun ömürlü olacağına dikkat çekilen hutbede, “Aileler, düğün ve nikah esnasında birbirlerine azami ölçüde yardımcı olmalıdır. Küçük şeyler için karşı tarafı sıkıntıya sokmak, daha sonra hiç yüz yüze gelmeyecekmiş gibi aşırı isteklerde bulunarak dünür olduğu aileyi darda bırakmak hiç de doğru değildir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Nikahsız birliktelikler ve geçici nikahlara da değinilen hutbede, bunların ahlaki bozulmanın yansımaları olduğu belirtildi. İslam dininin, evliliğin devamına önem verdiği vurgulanan hutbede, şunlar kaydedildi:

“İslam, nikah akdinin sıhhati için bunu şart koşmuştur. Yeni bir aile, ancak dinen ve hukuken geçerli bir nikahla kurulur. Çeşitli mazeretler ileri sürerek geçici veya belli bir zaman için kıyılan nikahlar dinimizce geçerli değildir. Evlilik, insanın sağlıklı ve düzenli bir hayata sahip olmasını sağlar. Dolayısıyla kurulacak yuvalar gereksiz masraflarla zorlaştırılmamalı, israf boyutuna varan düğünlerden kaçınılmalıdır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bugün Cuma hutbesinde dünürü daraltma denecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı