"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Bugün 23 Nisan...

BAYRAMLARIN, kutlamaların içeriği değişiyor, gelişiyor, eğlenmenin yanı sıra nedenleri, gelişim süreçleri öğreniliyor, düşünülüyor.

Değişik kurumların hazırladığı 23 Nisan programlarına baktığımda, sanat adına mutlu oldum.

Tiyatro şenlikleri, konserler. Asıl beni sevindiren, çocukların birer seyirci olarak kalmaması, onların da tiyatroda rol alması, orkestrada çalması, duvarları, tuvalleri boyaması, kendi seçtikleri kitapları okuması.

Sanatın önemini, kişiliği geliştirdiğini bir kişinin öğrenmesi için buna katılımcı olması gerekir.

Küçük yaşta sanatçılardan, yarının virtüözlerinden oluşan orkestraları dinlerken, hepsi hem müziğin tadını çıkaracak hem de sanatçı olmaya özenecekler.

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, çocuklarla, çocuklar için çalacaklar. Konserlerden elde edilen gelir Anadolu’ya gönderilecek.

Dr. Erdal Atabek de, çocukların gelişimine yönelik çalışmalar yürütecek.

Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatroları ve Migros’un 23 Nisan Tiyatro Şenliği’ne gidebilirsiniz, bu festivaller Anadolu’daki birçok şehri de kapsıyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde de çocuklar etkinliklere katılarak, sanatçıları tanıyacak, desen çizecekler.

* * *

Doğuş Çocuk
da iki kitap yayımladı: Atam’a Mektuplar ile Atam’ın En Sevdiğim Hali.

Atam’ın En Sevdiğim Hali
kitabının başında yer alan, Aile ve Gençlik Danışmanı Dr. Erdal Atabek’in Ataresim yazısı hem kitabın niteliği hem de bugünün çocuğunun kişiliği konusunda ilgi çekici, hepimizin katılacağı saptamalarda bulunuyor:

"Çocukların ’Atam’ın En Sevdiğim Hali’ başlıklı fotoğraf seçimlerinde çok düşündürücü öğeler ortaya çıkıyor. Bu seçimlerde günümüz çocuklarında kendini gösteren değişimin de ipuçları var. Bunların başında ’çocukların Atatürk’ün yaşamına katılma istekleri’ açık biçimde kendini gösteriyor. Çocuklar, ’Atatürk’le birlikte yaşamak’ istiyorlar."

Bugün bütün bu etkinlikleri izlerken, eğlenirken, mutlaka bir kitapçıya uğrayın. Son yıllarda çocuk kitapları, yayıncılığımızda en gelişen tür. Biçimi ve içeriğiyle büyük yükselişte, çocuğunuz mutlaka bir kitap seçsin. Onu armağan edin, kendi beğenisinin doğrultusunda seçimini yapsın.

Ayrıca çocuklar için çok güzel, müziği öğreten, sevdiren CD’ler var, onları armağan edin.

Bütün bunları yaparken, bu güzellikleri elde edemeyen çocukları unutmayın. Kitap alamayan, CD’leri dinleyemeyen sokak çocuklarını düşünün; onlar için ne yapmamız gerektiğini, Anadolu’nun çeşitli kentlerinde, ilçelerinde, köylerinde 23 Nisan’ı sadece bir gün olarak anımsamaktan başka hiçbir imkánları olmayanları gündeminizden çıkarmayın.

* * *

MUTLULUK bölüşülmese de olur ama mutsuzluk bölüşüldükçe, giderilmesi için çaba harcandıkça azalır, tahammül edilir hale gelir.

Teşekkür

Divriği’de Kitap Aramak (22 Nisan 2009, Hürriyet) yazım üzerine Migros Kurumsal İletişim’den aradılar. Okurum Mehmet Aydın’ın telefonunu aldılar, gereksinim duyduğu kitapları sağlayacaklarını söylediler.

Migros’a gösterdiği duyarlık, ilgi için teşekkür ederim.
X