"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Buğdayın tamı lazım

Unun mutfaklarımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu bir düşünün.

Özellikle bizimki gibi hamur işlerinin sevildiği bir evde eğer un bitmişse, hemen alışveriş listesine yazılır ve en kısa zamanda da tedarik edilir.
Bir kilo unun aylarca dayandığı, hatta kullanılması sakıncalı olacak kadar çok bekleyip en sonunda çöpe gittiği evler de vardır elbette ama bizim evimiz onlardan değil. Ve bu köşeyi düzenli olarak takip eden hemen herkes için durum bundan farklıdır eminim.
Ekmek de evlerin ve sofraların olmazsa olmazlarından biridir. Hele hele bizim gibi çok ekmek tüketen bir toplumda ekmek fiyatlarındaki en küçük artış bile büyük yankı yaratır. Çünkü temel besin maddelerimizden biridir o.
İşte mutfaklarımızın bu iki vazgeçilmezinin ana malzemesidir buğday. Bilmiyorum hiç narin buğday başaklarının rüzgârla sallandığı bir tarlaya gittiniz mi ama ben ne zaman bir buğday tarlasına girsem, doğanın bize karşı ne kadar cömert davrandığını düşünür ve bir kez daha ona karşı minnettar hissederim kendimi.
Buğday dünyada tarımı en çok yapılan ürünlerden biridir ve karasal iklimi pek sever. Karbonhidrat ve B vitamini açısından zengin olan bu tahıl, ayrıca kalsiyum, demir ve çinko minerallerini de bol miktarda barındırır. Sağlık açısından vazgeçilmez olan lifli gıdalardandır.
Ancak bunlar, buğdayın tamamına ait yararlı özelliklerdir. Oysa özellikle modern tarıma geçildikten sonra üretilen buğday unu, buğdayın kabuğu ve tohumu ayrıştırılarak yapılır. Dolayısıyla, buğday işlemlerden geçerek soframıza kadar geldiğinde besin değerinden çok şey kaybetmiş durumdadır.
İşte uzmanların üzerine basa basa tam buğday ve kepekli unları ya da ekmekleri tercih etmemiz gerektiğini söylemelerinin nedeni de budur. Yani doğanın bize sunduklarından “modernlik” adına vazgeçmememizi salık veriyor uzmanlar.

ÜZÜMLÜ KAŞMİR PİLAVI

6 KİŞİLİK
HAZIRLAMA SÜRESİ: 15 DAKİKA
PİŞİRME SÜRESİ: 30

MALZEME LİSTESİ
* 1 su bardağı pirinç
(Basmati pirinci de kullanabilirsiniz.)
* 1 yemek kaşığı bitkisel margarin
* 2 adet orta boy kuru soğan
* 4 yemek kaşığı kuru çekirdeksiz üzüm
(ızmir üzümü ya da sultani üzüm)
* 1 tatlı kaşığı köri
(toz halinde sarı Uzakdoğu baharatı)
* 3 su bardağı sıcak su
* 1 çay kaşığı tuz, karabiber

YAPILIŞI
Pirinci, 1 tatlı kaşığı tuz attığınız sıcak suda ıslanması için bekletin. Diğer taraftan, kuru soğanları soyup incecik doğrayın. Kuru üzümleri bol sıcak suyla yıkayıp süzün.
Margarini pilav tenceresinde eritip üzerine soğanları ekleyin. Sürekli karıştırarak, soğan hafifçe sararıncaya kadar, 2-3 dakika kavurun. Yıkanmış üzümleri ilave edip yıkayıp süzdüğünüz pirinci de hemen katın. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 5-6 dakika kadar kavurun.
Pirinç nişastasını akıtıp şeffaflaşınca köri, tuz ve karabiberi serperek birkaç kez daha karıştırın. Son olarak, sıcak suyu da aktarıp orta ısılı ateşte suyunu çekinceye kadar pişirin. Pilav suyunu çekmeye başlar başlamaz ocağın altını kısıp 5-6 dakika daha pişirdikten sonra ocaktan alın.
Tencerenin kapağını açmadan pilavı yaklaşık 20-25 dakika dinlendirin. Pilavı servise sunmadan önce tahta bir kaşıkla hafifçe karıştırın. Sıcak ya da ılık olarak servise sunun.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI