Dünya Haberleri

DÜNYA

  Budapeşte'de Uber protestosu

  AA
  26 Nisan 2016 - 14:15Son Güncelleme : 26 Nisan 2016 - 14:23

  Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yüzlerce taksici, mobil uygulamalar üzerinden taksicilik hizmeti vererek kendileriyle rekabet eden Uber'i protesto etti.

  Trafiği yavaşlatma ve tıkama eylemi yapan taksiciler, hükümetin kendilerine verdiği sözü tutmadığını ve yolcu taşıma konusunda çıkarılan kararnamenin uygulanmadığını iddia etti.

  Üzerinde “Kanun var, kararname var, düzen yok”, “Yasa dışı yolcu taşıma hizmeti veren şirketler kapatılmalı” yazılı araçlarıyla Budapeşte'de trafik yavaşlatma eylemi yapan taksiciler, başkentin simgelerinden Lanchid köprüsünü de trafiğe kapattı.

  Budapeştede Uber protestosu

  Eyleme katılan taksi şoförü Gabor Csernai, taksicilerin ocak ayında yaptıkları eylem sonrası hükümetin bazı sözler verdiğini belirterek, “Biz piyasada yasa dışı olarak yolcu taşıma hizmeti veren şirketlere karşıyız. Onlar yolcu taşıma şartlarının hiçbirine uymuyorlar. Ocak ayında yaptığımız eylem sonrası hükümet bize bazı sözler verdi, hatta bu konuda kararname bile çıkarıldı. Ama çıkarılan kararname uygulanmıyor.. Bu konuda düzenleme yapılana kadar her salı eylem yapacağız.” dedi.

  Uber birçok ülkede yasa dışı faaliyet gösterdiği, vergi vermediği ve haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle protestolara neden oluyor.
  2009 yılında kurulan ve kısa sürede piyasa değeri 50 milyar dolara ulaşan Uber'in birçok ülkede yasaklanmasına rağmen yasal boşluklardan faydalanarak faaliyet gösterdiği iddia ediliyor.


  Etiketler: Avrupa , Uber taksi , taksi eylem
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı