Budapeşte'de hükümet karşıtı protesto

AA
03.01.2015 - 11:04 | Son Güncelleme: 03.01.2015 - 11:14

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de çok sayıda sivil toplum örgütü hükümet karşıtı protesto düzenledi.

Budapeşte'de çok sayıda sivil toplum örgütü birleşerek hükümet karşıtı protesto düzenledi.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de uzun süredir düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler soğuk hava ve yağmura rağmen binlerce kişinin katılımı ile yeni yılda da devam etti. Opera binası önünde çok sayıda sivil toplum örgütünün birlikte hareket ederek düzenlediği “Yeni bir ülke inşa ediyoruz” isimli gösteriye katılan binlerce kişi, “demokratik” ve “özgür” bir ülkede yaşamak istediklerini belirten sloganlar attı.

Hükümet karşıtı gösterilerin organizatörlerinden Zsolt Varady, Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası Macaristan'da kurulan hükümetlerin popülist politika yaptıklarını ve bu politikaların Macarların ihtiyaçlarına cevap vermediğini savundu.

İSTİFAYA KADAR SÜRECEK
Göstericilerden herhangi bir partinin bayrağı ile protestolara katılmamalarını isteyen organizatörler, eylemlerde tüm partilerden katılımcıların olduğunu ve hükümet istifa edene kadar gösterilerine devam edeceklerini belirtti.

Organizatörler, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 2 Şubat'ta Macaristan'a yapacağı ziyaret öncesinde, “demokratik durumun kötüleşmesine” dikkat çekmek için yeni protestolar düzenleyeceklerini ifade etti.

Göstericiler, Macar milli marşını okuduktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
Budapeştede hükümet karşıtı protesto

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı