Ege Haberleri

EGE

  Buca Belediyesi'nden İzmir Valiliği'ne dava

  Hürriyet Haber
  07.08.2014 - 01:01 | Son Güncelleme:

  Buca Belediyesi, İzmir Valiliği’nce kurulan komisyon tarafından hazineye devredilen İl Özel İdaresi’ne ait Buca’daki 65 taşınmazın 18’inin hazineye devrinin iptali için dava açtı.

  Buca Belediyesi avukatları 3 ayrı dosya halinde İdare mahkemelerine müracaat etti. Müracaat dilekçesinde malların anayasa gereği bulunduğu yerel yönetime devredilmesi gerektiğine dikkat çekilerek, "Hukuksal varlığı sona eren İl Özel İdaresi, belediye ve köylerin ortadan kalkmasıyla bağlantılı ve orantılı olarak, bu idarelerin hizmetleri hangi yerel yönetimin sorumluluk çevresine giriyorsa, taşınır ve taşınmaz mallarının, araç ve gereçleriyle hak ve borçlarının da aynı yerel kuruluşun mal varlığına dahil edilmesi Anayasa’nın 127. Maddesi gereğidir" denildi.

  BUCA’NIN MALI BUCA’DA KALMALI

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun özel idare mallarının yerel yönetimlere devrine ilişkin verdiği mücadeleyi sonuna kadar desteklediklerini belirten Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu, özel idare malları ile ilgili ’Mallar İzmir’de kalacak ama İzmirlilerde kalmayacak. Umarım mesaj alınır ve hak yerini bulur’ demişti. Bu sözleri ve mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz. Biz Buca’nın malını korumakla yükümlüyüz. Buca’nın hakkını korumakla görevliyiz. Yaptığımız budur, dava açmamızın nedeni de budur" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı