"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Bu yöntem doğru mu?

Güzin Abla

İstanbul’dan Menekşe

Güzin abla, ben 23 yaşında bir genç kızım. Doğum kontrol yöntemi olarak yalnızca sevdiğim genç dikkatli davranıyor. Açıkcası geri çekilme yöntemini kullanıyoruz. Ama bunun da çok güvenilir olmadığını biliyorum. Bana belki de bir kadın doğum uzmanına başvurmam gerektiğini söyleceksiniz. Ben de bunu düşünüyorum ama beni kınamayın. Ben kadın doktoruna gitmeye çekiniyorum. Çok küçük bir kız değilim, ama nedense kadın doktoruna muayene olmak bende çok büyük bir korku yaratıyor. O masaya yatmak, o aletler beni ürkütüyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

***

Kızım, kadın doğum uzmanının seni ürküttüğünü söylüyorsun. Ama sanırım beraberliğiniz böyle giderse ve sen yalnızca eşinin korunmasına güvenirsen pek yakında ister istemez kendini bir doktorun muayenehanesinde bulacaksın. Çünkü hamile kalma olasılığın çok fazla. Bir kadın doktorunun muayenehanesi sana ürküntü verebilir. Ama sonuçta bu bir zorunluluk. Benim sana önerim spiral ya da hap kullanmak olacaktır. Ancak bunlar için de mutlaka doktora danışmalısın.

Bitkilerle sağlık ve güzellik

Sedef hastalığına bitkisel tedavi

Sedef hastalığına iyi gelen bir merhemi şöyle hazırlayabilirsiniz: 15 gr. ardıçkatranı (kadyağı) ile 40 gr. vazelin karıştırılır. Hasta deri üzerindeki pullar döküldükten sonra arap sabunu ve suyla yıkayıp bu merhem sürülür.Ayrıca 100 gr. şahdere (fumaria officinalis), 500 gru zuya atılıp kaynatılır, süzülür. Günde iki kere küçük bir kahve fincanı içilir. Böğürtlen, yeşil salata, maydanoz, bal, kiraz, kırmızı turp ve süt sedefe iyi gelen besinlerdir. Aksine baharat, pastırma, sucuk, turşu, salamura yiyeceklerden kaçınmalıdır.X