Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu yöneticiler fanatik taraftarın esiri

“Kulüp yöneticileri bir şekilde bu kişilere bilet dağıtıyor.Belli bir zaman sonra da fanatiklerin esiri haline geliyorlar.”

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

EMNİYET Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, sporda şiddetten yakınırken, 25 yıllık valilik döneminde kendisinin de fanatiklere sıcak baktığını, zaman içinde kulüp yöneticilerinin holiganların esiri haline geldiğini belirtti. Meclis Spor Sorunlarını Araştırma Komisyonu’na dün bilgi veren Köksal, şunları söyledi:
Çılgınlığa kucak açılıyor
“Toplum sadece sporda değil diğer konularda da saldırgan. Hoşgörünün azalması sporda da kendini gösteriyor. Bu tür olaylar çoğu zaman yapanın yanına kar kalıyor. Kulüp yöneticileri bir şekilde bu kişilere bilet dağıtıyor ve bu noktadan itibaren fanatizme kapı açmış oluyorlar. Yaptıkları adeta çılgınlığa kucak açmaktır. Belli bir zaman sonra da fanatiklerin esiri haline geliyorlar. Bu amigolar sadece maçlarla kalmaz, kendilerini toplum lideri ilan ederler. Spordaki şiddet başka kesimlere de yansımaya başlar. İstismarcılar, bu işten rant sağlayanlar da bu işe girmeye başlar.
25 yıl çeşitli illerde valilik yaptım. Gittiğimiz illerde zaman içinde o takımın fanatik taraftarı oluruz. Dışarıda görsek suç olarak kabul edeceğimiz, belki adamın hemen boğazına sarılmamız gereken davranışlarına bile hoşgörüyle bakmaya başlıyoruz. Ben de valilik dönemimde bu tür olaylara sıcak baktım. (CHP’li Fatih Atay’ın ‘Yasa dışı şeyleri korudunuz yani, fanatizmi siz de korudunuz öyle mi?’ sözleri üzerine) Bizim yanlışımız da olabiliyor yani.
Statlarda teşhir edilsin
Polis gelir şahit bile bulamaz. Sporcular, yöneticiler, antrenörler sorumluluktan kaçmaktadır. Adama ceza kesiliyor, geliyor yönetici ödüyor. O zaman cezanın caydırıcılığı ortadan kalkıyor. Statta fotoğrafını asacaksınız, ‘Bu adamın girmesi yasaklanmıştır’ diye. Teşhir edilmeli. Bunları kahramanlaştırmak yerine teşhir etmenin olayları önlemede büyük etkisi olacağına inanıyorum. Sporcuya verilen ceza affedilince sadece o ceza değil, o davranış sonucu yaşanan her şey affediliyor.”


Bunları da Beğenebilirsiniz