"Ece Sükan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ece Sükan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ece Sükan

Bu yol hiç bitmez

Üç haftadır Güneybatı Amerika’da üstü açık bir arabada, efsane yol ‘Route 66’da ilerliyoruz. Uçsuz bucaksız kırmızı topraklar, heybetli dağlar, yayvan sonsuz bir gökyüzü ve çağdaş sanat durakları... Texas’tan New Mexico’ya, Arizona’dan Nevada’ya uzanan bir coğrafyadan geriye kalan notlar, izler.

İlk durak Teksas. Amacımız biraz ‘sanat’ görmek. Zira buradaki küçük şehir Marfa, uluslararası şöhretini sanat ve sanat turizminden alıyor. Görünürde hiçbir özelliği olmayan Marfa, keşfettikçe hafızamızda en çok yer eden şehirlerden biri oldu. Peki, Marfa’da neler görmeli? Sıralayalım...

Judd Sanat Derneği: Marfa’yı uluslararası sanat duraklarından biri yapan ilk isim ünlü Amerikalı sanatçı Donald Judd. Her şey 1971’de Judd’un Marfa topraklarının büyüsüne, ferahlığına kapılıp bir ev kiralamasıyla başlıyor. Judd’un evi, stüdyosu, enstalasyonları, resimleri ve en önemlisi vizyonu tüm şehre yayılmış, çok etkileyici.
Prada Marfa: Geçen sene Beyoncé çölün ortasındaki hayali Prada mağazasının önünde zıplayarak fotoğraf çektirmiş, her yerde bunu paylaşmıştı. Issız bir yolda aniden karşınıza çıkan bu ‘mimari-pop çağdaş sanat enstalasyonu’ karşısında etkilenmemeniz mümkün değil. Zaten yolda durup fotoğraf çektiren herkeste bir tebessüm bir gülümsemeye yol açıyor. 2005’te Berlinli sanatçılar Elmgreen & Dragset tarafından yapılan, çöl ortasında, otoban kenarında bire bir canlandırılmış bir Prada mağazasından bahsediyoruz.
Playboy Marfa: 90 numaralı otobandan Marfa’ya doğru giderken sağa sola dikkat kesilmenizi öneririm. Çünkü aniden karşınıza çıkan devasa Playboy tavşan ikonunu kaçırmak istemezsiniz. 1972 model siyah bir Dodge Charger’ın yanında 12 metre boyunda neon ışıklı Playboy tavşanı sanat eserini çağdaşsanatçı Richard Phillips yapmış. Tabii işi komisyon eden Playboy”un özel projeler kreatif direktörü.
Marfa hayalet ışıkları: ‘Marfa Ghost Lights’ ın çok eskilere dayanan, gece görünen hayalet ışıklar olduğu söyleniyor. Bunun için bir izleme platformu kurulmuş şehirde, hatta festivali bile düzenleniyor. Bu ışıkların basketbol topu büyüklüğünde çeşitli renklerde görüldüğü söyleniyor. Mistik bir gece için geçerken uğranabilir.
Oteller: El Cosmico lüks karavanlar veya çadırlarda kalabildiğiniz bir işletme. Çok rafine, her şey özenle seçilmiş. Thunderbird Otel ise tıpkı filmlerdeki gibi; yol üzerindeki ‘motel’ deneyiminin şık halini yaşatmak için ideal.

Bu yol hiç bitmez

SANTA FE
Santa Fe, New Mexico eyaletinin başkenti. El Paso havaalanından 5 saatte gidilebilir. Ancak arada durup gezilecek çok yer var.
Spaceport America: Duymuşsunuzdur, Virgin Atlantic yani Galactic çok yakında uzay seferlerini başlatıyor. Bir sefer, kişi başı 250 bin dolar. Şimdiden bu uzay aracının kalkacağı uzay üssünü gezebiliyorsunuz! Baştan uyarayım, 3 saat boyunca Amerikan ulaşım tarihini dinlemek yorabilir.
Sanatçı Walter De Maria’nın 1977’de yaptığı arazi üzerindeki kalıcı sanat enstalasyonu, The Lightning Field. Görebilmeniz için önceden rezervasyon yaptırmanız ve bir gece mekânda kalmanız gerekiyor. 400 adet metal direğin araziye belli aralıklarla dikilmesinden oluşan iş, ölçüsü ve doğası gereği müze veya galeride sergilenemiyor, 20’nci yüzyılın en önemli işlerinden biri olarak kabul ediliyor.

FLAGSTAFF

Mola vermek, gecelemek için harika bir üniversite şehri. Her şey çok sempatik, havası yaz sıcağında bile çok taze. Kışın kayak için dağları, yazın Büyük Kanyon turları için ideal.
Dünyanın en koyu, karanlık gökyüzü seçilmiş. Hatta Plüton gezegeni buradaki Lowell gözlemevinde keşfedilmiş.
Sanatçı James Turrell’in ‘Roden Crater’ adlı projesi de burada. Henüz tamamlanmamış, birkaç seneye ziyaretçilere açılacak.

SEDONA

Hayatımda gördüğüm en güzel yollardan biri Flagstaff-Sedona arasındaki 1 saat süren yol. Üzeri yemyeşil çam ağaçlarıyla kaplı dağlar, arkalarında kıpkırmızı kayalar ve yol kenarında akıp giden nehir... Adeta pastoral bir tablo.
Şahane bir doğaya, şık otellere, spalara sahip turistik bir yer.
John Wayne’li kovboy filmleri Sedona’nın bu çok ünlü kırmızı kayalarının önlerinde çekilmiş.

ROUTE 66 EFSANESİ

1930’larda Amerika’daki ‘Dust Bowl’ yani doğu kıyısını mahveden toz fırtınaları sırasında batıya göç edenlerin yolu oldu. Bu yolun geçtiği yerlerin ekonomileri de o zamanlarda olduğu gibi hâlâ bu yol sayesinde korunuyor. 1926’da yapılmış bir yoldan bahsediyoruz. Amerikalıların pazarlama yetenekleri sayesinde efsanesi, kültürü ve ticareti hâlâ sürdürülen bir yol... Otobanın büyük bir kısmı yenilenmiş ancak ‘Historic Route 66’ yazan yerlerde orijinal yolu korumuşlar. Chicago’dan başlayan, Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, New Mexico ve Arizona ile devam edip Santa Monica- California’da biten bu tarihi yol, popüler kültür belleğine hit şarkısı ve TV dizisiyle kazılı. Nat King Cole’dan The Rolling Stones’a, Depeche Mode’a birçok ‘cover’ı bulunur meşhur Route 66 parçasının.1960-1964 yılları arasındaysa iki genç adamın Chevrolet Corvette’le yol maceralarının konu alındığı bir televizyon dizisinin adı olur.

PALM SPRINGS

Las Vegas’tan Palm Springs’e geçerken, saatini tutturabilirseniz yol üzerinde ‘Death Valley’yi ve Joshua Tree Milli Parkı’nı görebilir, Marilyn Monroe, Elvis Presley ve Nat King Cole’un evlerini gezebilirsiniz. Palmiyeleri, geniş caddeleri, art deco mobilyaları, vintage arabaları ilham verici, büyüleyici.

LAS VEGAS

Bizim Miniatürk’ten hallice! Filmlerdekinden de kötü. Kumarda da gözünüz yoksa vay halinize!
Üç yıllığına Ceasar Palace Hotel ile 100 milyon dolara anlaşan Celine Dion ve Cirque De Soleil gibi şovlar izlenebilir.
Neon Müzesi, benim gibi neon ışık obsesyonu olanlar için ilgi çekici.

X