Bu yıl TL değer kazanacak

Hürriyet Haber
06 Ocak 2012 - 10:39Son Güncelleme : 06 Ocak 2012 - 15:33

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, TL'nin bu yıl dünyada en çok güçlenen, en çok değerlenen paralarından birisi olduğu bir yıl olacağını söyledi.

Bursa Ticaret Odası'nın toplantısında konuşan Başçı, 2012 yılında TL'ye yatırım yapanların  hep kazanacağını ve Türk lirasının zayıflaması için hiçbir sebep olmadığını kaydetti.  

Başçı, "Biz 2012 yılında TL olarak ABD dolarını yeneriz" ifadesini kulandı.

Başçı'nın açıklamalarının ardından dolar 1.8705 TL'ye kadar geriledi.

TL'NİN DEĞER KAZANMASINA İZİN VERECEĞİZ

Başçı, Merkez Bankasının bu yıl TL'nin değer kazanmasına izin vereceğini  kaydederek, enflasyonun şu anda dış dengeye, cari açığa göre daha öncelikli bir  problem alanı olduğunu söyledi. Başçı, enflasyonun çift haneli rakama çıktığını  ve arzularının enflasyonun en kısa zamanda önce tek hanelere inmesi ve yıl  sonunda yüzde 5'lik hedefe yaklaşması olduğunu kaydederek, “Herkes görsün  fiyat istikrarını sağlamak Merkez Bankasının temel önceliğidir ve gerektiği zaman  hemen yapar, burada hiçbir problem olmaz” dedi.

Başçı, cari açığın aşırı kredi büyümesinden  kaynaklandığını ve aşırı kredi büyümesini kademeli olarak yavaşlatmayı  başardıklarını bildirdi.

PARA GİDECEK YER ARIYOR   

Dünyada çok bol miktarda kısa vadeli finansman imkanı bulunduğunu  vurgulayan Başçı, “Bunu kim sağlıyor? Avrupa Merkez Bankası, ABD Merkez Bankası,  Japonya Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası sağlıyor. Tasarrufu yüksek olana  Asya ülkeleri sağlıyor para kaynaklarını. Şu anda dünyada para, gidebilecek  güvenilir bir yer arıyor. Nereye gidebilirim ki yatırımımı sağlıklı şekilde  getirisiyle geri alayım? Neresi güvenli? Teker teker güvenli yerlerin sayısı  azalıyor. Böyle bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir dünyada Türkiye gibi ülke çok  rahat, kesinlikle çok rahat dış finansman bulur, kimsenin endişesi olmasın,  buluyor zaten” değerlendirmesinde bulundu.

Bu nedenle, cari açıktaki büyümenin, kredilerin ve dış finansmanın bol ve  ucuz olmasından kaynaklandığını kaydeden Başçı, “Bunu bilmeliyiz. Yine o yüzden  Türk Lirası'nın zayıflaması için bir sebep yok. 2012 nasıl bir yıl olacak? 2012,  Türk Lirası'nın dünyada en çok güçlenen, en çok değerlenen paralardan birisi  olduğu bir yıl olacak. 2012 yılında Türk Lirası'na yatırım yapanlar hep  kazanacak. Kim yaparsa yapsın. Bizim vatandaşımız yaparsa bizim vatandaşımız,  dünya vatandaşı yaparsa dünya vatandaşı kazanacak. Bu çok doğal şekilde,  kendiliğinden olacak. Fakat bunun Türk kamuoyuna anlatılması, yanlış algının  giderilmesi gerekiyor” diye konuştu.

DOLARI YENERİZ, YAZIN BİR KENARA 

Başçı, parasal sıkılaştırmayla hem kredilerdeki artışı  düzenleyebildiklerini hem de kur üzerindeki değer kaybı baskılarını bertaraf  edip, TL'ye değer kazandırma yönünde hareket edebildiklerini dile getirerek,  şöyle dedi:

"Soru şu; Türk Lirası Amerikan dolarını yenebilir mi? Anahtar soru bu.  Güvenli liman, likit liman, tek rezerv para dünyada. Panik halinde bütün paralar  değer kaybediyor Amerikan dolarına karşı. Böyle bir paraya karşı şansı var mı?  Biz diyoruz ki Türkiye'de var. Çünkü bizim araçlarımız dünyanın hiçbir yerinde  olmayan araçlar, çok güçlü araçlar. Biz 2012 yılında Amerikan dolarını yeneriz  Türk Lirası olarak. Bu çok iddialı bir laf, bunu bir kenara yazın. Senenin  sonunda tekrar konuşalım.

Şöyle bir problem, ihtimal var; gelecek senenin sonunda  farklı bir problemi konuşuyor olabiliriz. 'TL aşırı değerleniyor, başkan yardım  et. İhracatçılar olarak çok zor durumdayız, bir şeyler yap. Bu hangi durumda  olur? Bu Amerika üçüncü parasal genişlemeye başlar ise bu olur. Şu an ciddi  olarak dolar avroya karşı değer kazanıyor bugünlerde. 1.20'lere doğru hızlı bir  ilerleme var. Rahatsız oluyor Amerika ve diyorlar ki; 'bu kadar çok değer  kazanmasın, madem Avrupa para basıyor, biz de karşılığında para basalım'. Bunun  kararını verirlerse önümüzdeki 2-3 ay içerisinde verebilirler, o zaman siz  seyredin, Türk Lirası'nın ve diğer gelişmekte olan ülkelerin paralarındaki değer  kazancını. Hızla dolar düşer... O zaman biz ne yaparız? Türk Lirasının aşırı  değer kaybetmesine izin vermeyiz. Bu nasıl kur rejimi, bu serbest dalgalı kur  rejimi. Eğer fiyat istikrarına veya finansal istikrara bir tehdit gelirse biz  devreye girer ve onun gene serbest piyasa koşulları içinde okşaya okşaya bir  şekilde olması gereken yere doğru yönlendiririz...”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı