Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu yıl salçayı pahalıya yiyeceğiz

  A.A.
  12.10.2007 - 13:00 | Son Güncelleme: 12.10.2007 - 13:00

  Türkiye'nin salçalık domates üretiminin yüzde 40'ını karşılayan Bursa'nın Karacabey Ovası'nda, aşırı sıcaklar nedeniyle domates rekoltesinde yüzde 50'ye varan düşüş yaşandığı bildirildi.

  Karacabey Ziraat Odası Başkanı Nuri Karaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 40 bin dekarlık alana salçalık domates ekildiğini, yaz aylarındaki aşırı sıcakların tüm tarımsal ürünlerde olduğu gibi domateste de büyük zarara neden olduğunu söyledi.

  Son 4.5 aydır arazileri yağış alamayan üreticilerin sezonu büyük zararla kapattığını anlatan Karaca, kuraklık nedeniyle domatesteki zararın yüzde 50'lere vardığını, geçen yıl birim alan başına 12-13 ton ürün alınırken, bunun bu yıl 6-7 tona düştüğünü ifade etti.

  Karaca, salça fabrikalarının bu yıl üreticilere peşin ödemeli sözleşmelerde 95 YKr, vadesi aralık ayına kadar uzayabilen sözleşmelerde ise 105 YKr fiyat verdiğini dile getirerek, şöyle konuştu:
  “Ürünün az olması nedeniyle fiyatlar 200-220 YKr'ye kadar çıktı. Fiyatların artmasına rağmen bunun üreticiye bir faydası olmadı. Çünkü üreticiler 5 yıldır ürünü aynı fiyatlarla satıyordu. Bu 200-220 YKr'lik fiyat normal, olması gereken bir fiyattı. Ege Bölgesi de kuraklıktan çok etkilendi, orada da domates olmadı. Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerde de çok zarar oldu. Bu nedenle de fabrikalar domatesi pahalıya aldı, maliyetleri yükseldi. Dolayısıyla bu yıl salça fiyatlarında önemli bir artış yaşanacağını düşünüyoruz.”

  Türkiye'de üretilen salçanın yüzde 80'inin ihracata gittiğini vurgulayan Karaca, bu yıl kuraklık nedeniyle ciddi anlamda zarara uğrayan çiftçilerin. gelecek yıl da böyle bir durumla karşılaşmaları halinde bunu kaldıramayacaklarını söyledi.

  Karaca, sonbahar ve kış dönemlerinde yeterli yağışın alınamaması halinde, seneye kimsenin ucuz bir tarım ürünü bulamayacağına işaret ederek, “Hükümet, çiftçiden bir şey beklemesin. Sulama, mazot gibi girdi maliyetleri çok arttı. Hükümet tüketiciyi korumak istiyorsa, aradaki pazarlama zincirine müdahale etmeli” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı