Gündem Haberleri

  Bu yıl 2 bin 200 hektarlık orman yandı

  Karabük
  14.09.2005 - 11:03 | Son Güncelleme:

  Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, bu yıl yüzde 99'u insan kaynaklı çıkan bin 100 civarındaki orman yangınında 2 bin 200 hektar alanın zarar gördüğünü bildirdi.

  Karabük'te katıldığı “Orman Bölge Müdürleri Toplantısı”nın ardından sorularını yanıtlayan Kahveci, 2005'de İzmir, Muğla ve Antalya'da 3 ciddi orman yangınının yaşandığını, diğer bölgelerdekilerin ise yayılmadan kontrol altına alındığını söyledi.
    
  Orman Genel Müdürlüğü olarak kullandıkları yangın ekipman ve hava gücü desteğiyle en uzaktaki yangına yarım saatte ulaşabilecek şekilde organizasyona kavuştuklarına dikkati çeken Kahveci, şöyle konuştu:
    
  “Geçen yıllara oranla 2005'de yangın sayısında azalma olmadı. Ancak yanan alan miktarında çok ciddi düşüş meydana geldi. Bu yıl yüzde 99'u insan kaynaklı çıkan bin 100 civarındaki orman yangınında 2 bin 200 hektar alan zarar gördü. Akdeniz ülkeleri içinde Türkiye, orman yangınlarıyla mücadelede yanan alanları en az seviyedeki 10 ülke arasındadır. Yangınların çıkış nedeninde ise en önemli faktör insanların ihmal ve dikkatsizliğidir. Piknik yapmak, bahçe kenarındaki otları temizlemek ya da tarladaki anızlar için yakılan ateşler ormanlara sıçramaktadır.”
    
  Kahveci, yıldırım düşmesi gibi doğal nedenlerin yüzde 1 olduğu orman yangınlarının yüzde 99'unun insanların ihmal ve dikkatsizliklerinden kaynaklandığının istatistiklerde açıkça ortaya çıktığını belirtti.
    
  “YANGINLARA 100 MİLYON DOLARLIK KAYNAK”
    
  Kahveci, 2005'de geçen yıllara oranla hava araçlarına özel önem verip güçlendirdiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:
    
  “Hava gücü ne kadar çok olursa harcanan para da fazlalaşıyor. 23 helikopterin yanı sıra 11 uçakla sürdürülen orman yangınlarıyla mücadeleye 2005'de 100 milyon dolar kaynak ayrıldı. Mevcut gücümüzle yangınları en az zararla önlemeye çalışıyoruz. Harcama yapılan rakam çok ciddi orandadır. Yeter ki ülkemiz ormanları yanmasın. 100 milyon dolar değil, gerekirse 150 milyon dolar da harcarız. Devletimizin gücü buna yeter. En az güçle birçok yangını önleyebilme konusunda strateji geliştirmeyi hedefliyoruz. Çok hızlı hareket ederek anında yangına müdahale etmek temel amacımızdır.”
    
  Kahveci, orman yangını üzerindeki etkinliklerinin artmasının hava gücünün yanı sıra karadaki ekiplerinin de arozözler yardımıyla çık hızlı hareket etmesiyle sağlanabileceğini vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı