BARTIN HABERLERİ

BÜ Yeni Akademik Yıl Açılışını Yaptı

IHA
05.10.2015 - 17:21Son Güncelleme :

BARTIN ÜNİVERSİTESİ YENİ AKADEMİK YILINI TÖRENLE AÇTI

IHA

Bartın Üniversitesi 2015-2016 akademik yılı törenle açıldı.
Yeni akademik yılına 13 bine yakın öğrencisiyle başlayan Bartın Üniversitesinde 2015-2016 akademik yıl açılış töreni yapıldı. Bartın protokolünün geniş katılımıyla gerçekleşen törenin açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, son günlerde meydana gelen terör saldırılarını kınayarak, hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet ve gazilerimize acil şifalar diledi.
“ÖĞRENCİ SAYIMIZ YÜZDE 611, AKADEMİK VE İDARİ PERSONEL SAYIMIZ YÜZDE 1024 ARTTI”
Bartın Üniversitesinin sürekli bir büyüme içinde olduğunu kaydeden Rektör Kaplan, Bartın Üniversitesinin niteliksel gelişiminin yanında sayısal olarak da büyüdüğünü söyledi. Rektör Kaplan, “Üniversitemizin yedi yılda aldığı mesafe son derece sevindiricidir. 2008’de 2 bin 100 olan öğrenci sayımız, yüzde 611 artış ile 12 bin 839’e ulaştı. Bütün üniversitelerimizin ortak sorunlarından biri olan barınma ihtiyacının karşılanması durumunda, öğrenci sayılarına ilişkin üniversite olarak belirlediğimiz hedeflere birkaç yıl içinde ulaşmak mümkündür. 2008 yılında, üniversitemizde öğrenci alan 17 program mevcutken; bu yıl itibariyle ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde toplam 103 programda öğrenci alınmakta ve öğretim yapılmaktadır. Kuruluş aşamamız dan bugüne gelinceye kadar geçen süre içinde akademik ve idari personel sayımızda yüzde 1024’lük bir artışla 891 personele ulaşmıştır” dedi.
“BAZI FAKÜLTELERİMİZİ YENİ KAMPÜSÜMÜZE TAŞIYACAĞIZ”
Bartın Üniversitesinin yapımı devam eden Kutlubey Kampüsü hakkında da bilgiler veren Rektör Kaplan, önümüzdeki akademik yıl içerisinde bazı fakültelerin yeni kampüse taşınacağı müjdesini verdi. Rektör Kaplan, “Bilindiği gibi, geçen yıl Mühendislik Fakültemiz yeni binasına taşınmış ve burada öğretime başlanmıştı. Kutlubey Kampüsümüzde inşaatları devam eden binalarımızdan Edebiyat Fakültesi İdari Binası, Mühendislik Fakültesi İdari Binası, Sözel Derslik ile Öğrenci ve Personel Yemekhane binalarımızın yapımları hemen hemen tamamlanmış ve teslime hazır hâle gelmiştir. Bu akademik yıl içinde ve muhtemelen bahar aylarında, mevcut kampüsümüzdeki bazı fakültelerimizi yeni kampüsümüze taşıyacağız. Bunlardan boşalan mekânlara da Meslek Yüksekokulumuz ile Sağlık Meslek Yüksekokulumuzu yerleştireceğiz. İnşaatı devam etmekte olan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu binamız, açık ve kapalı spor tesisleri ve uygulama alanlarıyla önümüzdeki yıl içinde hizmet vermeye başlayacaktır. Bunların yanında yeni kampüsümüzde, çok yakın bir tarihte, üniversite personelimizin yararlanacağı lojmanların ilk etabı için 30 daire ile Rektörlük binamızın da ihaleleri gerçekleştirilecek ve inşaat süreçleri başlatılacaktır.
“30 BİN NÜFUSLU MODERN BİR KENT İNŞA EDİLİYOR”
Rektör Kaplan, yeni kampüsün yapımında her şeyin düşünüldüğünü bildirerek “Kampüs bölgemizde, şehrimizin hemen yanı başında; alt yapısı, teknolojik donanımı, geleneksel mimari ile modern mimariyi buluşturan kimlikli binaları, sosyal tesis ve peyzaj alanları ile 30 bin nüfuslu modern bir kent inşa edilmektedir. Kamulaştırma çalışmalarından sonra, yeni kampüsümüzde inşaatlara 2012 yılında başlamıştık. Aşağı yukarı her yıl ortalama 17 bin metrekare alan üreterek 4 yıl içinde 68 bin 892 metrekare kapalı alan üretmiş oluyoruz. Bunun toplam maliyeti 81 milyon 696 bin 380 TL’dir” diye konuştu.
Kutlubey Kampüsünün Bartın’a değer kattığını da aktaran Rektör Kaplan, “Üniversitemiz için olduğu kadar şehrimiz için de çok önemli bulduğumuz ve bizi heyecanlandıran iki projemizden de söz etmek istiyorum. Bunlardan birincisi Karayolları ile gerçekleştirdiğimiz ve yapımına başlanıp yapım süreci hızla devam eden köprülü kavşak projesidir. Bildiğim kadarıyla bu uygulama, şehrimiz için bir ilktir. İkincisi ise Devlet Su İşlerince kampüs içinde yapımına başlanacak olan dere ıslah çalışmasıdır. Bu proje kapsamında; ana yola paralel fakat düzensiz akmakta olan dere yatağı ıslah edilecek, üzerine muhtelif yerlerde kurulacak köprüler, göletler ve çevresinde gerçekleştirilecek peyzaj alanları ile üniversitemizin bu bölgesi; üniversite personelimiz, öğrencilerimiz ve Bartınlı hemşerilerimizin hoşça vakit geçirecekleri ziyaret yerlerinden birisi olacaktır. Her iki projenin bedeli 34 milyondur. Bu projelerin, 63 bin nüfuslu şehrimiz için kıymeti ve anlamını takdirlerinize sunuyorum” dedi.
"HER TÜRLÜ ZORLUĞA GÖĞÜS GELECEĞİZ”
Daha sonra konuşan Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu ise yeni akademik yılın herkese hayırlı olmasını dileyerek “Üniversitelerimizde gerçekten çok kaliteli eğitimler veriliyor. Öğretim elemanlarımız üzerlerine düşen sorumlulukla öğrencilerimizi geleceğe hazırlıyorlar. Üniversitelerimiz öğrencilerimizin yetişmesi için her türlü imkânı tanımaktadırlar” ifadelerini kullandı.
Vali Azizoğlu, son günlerde yaşanan terör olaylarını da değinerek “Bölgemizde ve çevremizde olan olaylar bizleri üzmektedir. Ancak büyük Türk Milleti tarihimizde bu tür güçlüklere nasıl göğüs germişse, bizim bu topraklardan atmak için yedi düvel birleşmiş ve başaramamışsa, bugün de çevremizde olan oyunları yine bozacağız. Bu coğrafyada huzuru ve barışı tekrar inşa etmiş olacağız. Bugün çevremizde yaşanan bu sıkıntılar, buralarda inşa edilecek barışın doğum sancılarıdır.” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Öğretim Elemanları Reha Sarıkaya, Övgü Özparlak ve Hüseyin Uysal bir müzik dinletisi sundu.
Açılış törenine AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Garnizon Komutanı Dz. Kd. Alb. Mehmet Erdemir, Belediye Başkanı Cemal Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Seyfullah Öselmiş, Vali Yardımcısı Mesut Gençtürk, Amasra Kaymakamı Taner Eser, Kurucaşile Kaymakamı Selim Çomaklı, Ulus Kaymakamı Selçuk Şakar, İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır, il müdürleri, siyasi partilerin il başkanları, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden BÜ Yeni Akademik Yıl Açılışını Yaptı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 17 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BÜ Yeni Akademik Yıl Açılışını Yaptı haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ
  BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:47
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı